A vasérc árfolyama tonnánként 48,40 dollárig süllyedt, miután öt éve a legnagyobb havi veszteséget könyvelte el májusban – derül ki a MetalBulletin adataiból. Ezzel pedig csupán kevesebb mint 5 dollárral áll a 2015-ös záróár fölött, noha áprilisban még a 70 dollárt is megütötte.
A nyersanyag idén áprilisig erőteljes spekulatív ralit produkált, melyet igencsak fűtöttek a kínai kereslet újjáéledéséről szóló hírek – írja a Bloomberg. Ezt követően viszont, részben a kínálat növekedése miatt, az emelkedés fordulatot vett. A kitermelés bővülésével pedig megvan rá az esély, hogy
a vasérc 2016-ban ismét veszteséges évet zár
– vélik a Shenhua Futures elemzői.
Noha világosnak tűnt, hogy a vasércnek idén is nehéz éve lesz, a kilátásokat némileg összezavarta a nyersanyag meglepetésszerű ralija – mondta Wu Zhili, a Shenhua elemzője. Hozzátette, a kereslet továbbra is gyenge, a kínálat pedig nő. Jó esély van tehát arra, hogy ez az év is veszteséggel záruljon.
Ha pedig így történik, akkor a vasérc már
a negyedik egymást követő évet zárná csökkenő árakkal.
Az elmúlt három évben ugyanis az alacsony költségekkel működő ausztrál és brazil bányákból érkező növekvő kínálat, illetve Kína lassulása együtt nyomta lefelé az árfolyamot, amely decemberben 38,30 dolláron érte el a mélypontot.
A Goldman Sachs ezzel együtt arra figyelmeztetett, hogy a globális piac egyre nagyobb többlettel néz szembe, éppen az alacsony költségű kínálat és a kínai acélkitermelés lassulása miatt. A bank előrejelzése szerint a vasérc
az év utolsó három hónapjában 38 dollárig süllyed majd,
miközben 46 dolláros éves átlagárra számítanak. Az év eddigi részében 52 dolláros volt az átlagár.
Mindeközben a világ acélgyártásának felét adó Kínában a készletek 100,65 millió tonnára emelkedtek a múlt héten, ami a legmagasabb szám 2014 decembere óta. Ráadásul az látszik, hogy az acélipar aktivitásának felpörgése gyengült az elmúlt néhány hét során, amit az is alátámaszt, hogy a kínai acélipari termelésre vonatkozó májusi beszerzési menedzser index zsugorodott. A teljes mutató 50,9 pontra esett vissza az áprilisi 57,3-ról, jóllehet az 50 fölötti érték még mindig bővülést jelez. Amennyiben pedig kitart az 50 fölötti szint, úgy az elemzők szerint talán nem lesz olyan súlyos az idei szezonális gyengülés.