A nyersolaj árfolyama több mint 10 százalékot esett a június elején tapasztalt csúcsa óta, ami egyre többekben azt az érzést keltette, hogy a második félévben újabb csökkenések jöhetnek. Az ismételt szakadás lehetősége pedig arra ösztönözte az olajcégeket, hogy minden eszközzel igyekezzenek fedezni a helyzetüket friss tőke bevonásával – írja a Bloomberg.
Ezt támasztja alá, hogy az elmúlt időszak ralija során a vállalatok komoly eladási hullámot indítottak el, a részvényektől a kötvényekig, ami nem meglepő, figyelembe véve, hogy 2015 kezdete óta csak Észak-Amerikában 85 olajkitermelő társaság ment csődbe.
A cégek ezzel együtt a július 12-én véget ért héttel már
a harmadik egymást követő héten növelték az olajár csökkenésére kötött fogadásaikat
– derül ki a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) adataiból. Az ilyen irányú határidős és opciós szerződések száma 8566-tal, vagyis 1,6 százalékkal emelkedett.
Mindeközben a talpon maradt vállalatok igyekezték kihasználni a rali minden pillanatát. Egyrészt rekord mértékben adtak el részvényeket, másrészt eszközvásárlásokkal igyekeztek kipárnázni a mérlegeket. Idén eddig a vállalatok több mint 16 milliárd dollárnyi tőkét tudtak bevonni.
Ha pedig ez az év csak egy kicsit hasonlít majd a megelőző kettőre, akkor az olajcégek áldhatják majd a szerencséjüket, hogy fel tudták javítani a pénzügyi helyzetüket. Az olaj ára ugyanis 38 százalékot esett 2015 második felében és 49 százalékot 2014-ben.
Mindemellett az sem ad túl sok okot az optimizmusra, hogy az amerikai benzinkészletek igencsak felduzzadtak. A július 8-án véget ért héten pedig 0,5 százalékkal 240,1 millió hordóra emelkedtek, ami mindenkori szezonális csúcsnak számít – derül ki az Energy Information Administration múlt héten kiadott jelentéséből. Ez pedig arra utal, hogy az amerikai vezetési csúcsidőszak nem tudta csökkenteni a készleteket, aminek következtében
az olajár ismét a hordónkénti 40 dolláros szint alá süllyedhet
– mondta Stephen Schork, a Schork Group tanácsadó cég elnöke.
Ezzel párhuzamosan a pénzügyi menedzserek majdnem hatéves mélypontra csökkentették a Nymex benzin árának emelkedésére kötött fogadásaikat. A határidős és opciós long pozíciók 2652-vel (7,2 százalékkal) zsugorodtak – olvasható ki a CFTC számaiból.
Jóllehet az olajpiacon a menedzserek 6,5 százalékkal növelték (180 469-re) a nettó long pozícióikat a vizsgált időszakban, a növekvő benzinkészletek egyre inkább szemet szúrnak a piaci szereplőknek. Az olajra tehát igen hektikus időszak várhat az év hátralévő részében.