Ahogy a brexit további nyomást helyezett az egyébként is nehéz helyzetben lévő bankrészvényekre, az olyan nagy cégeknél, mint a Barclays, a Credit Suisse, a Deutsche Bank vagy a UBS, a bónuszok is zsugorodásnak indultak. A Credit Suissnél például több mint 1,2 milliárd frankos (1,2 milliárd dollár) bónuszcsökkenést jelentett a részvények idei 42 százalékos szakadása – írja a Bloomberg.
Miközben a bónuszok a Wall Streeten is csökkenést mutattak, a jelenség mögött részben az áll, hogy az új szabályozások arra ösztönzik a bankárokat, hogy
a cégük hosszú távú érdekeit tartsák szem előtt,
kitartva a vállalatnál a nehéz időkben is – hangsúlyozta a PriceWaterhouseCoopers szakértője.
Amellett, hogy a britek júniusi népszavazása hozzájárult a Bloomberg Europe Banks & Financial Services Index idei 23 százalékos gyengüléséhez, ami 2011 óta a legrosszabb éves teljesítményhez vezethet, a bónuszok korlátozása sem segít a bankároknak. Tavaly óta ugyanis a fix bérek duplájában maximalizálták a kiadható bónuszokat, ami egyébként arra ösztönözte a vállalatokat, hogy megemeljék a fix kompenzációkat.
Noha a bankárokat nem kell sajnálni, mivel
még mindig rendkívül magas bérekért és bónuszokért dolgoznak,
az látszik, hogy 2008 óta a szektor folyamatos csökkenést mutat – mondja a Pedersen & Partners kompenzációs szakértője. Conrad Pramboeck szerint az egész bankrendszernek meg kell változnia, és érdekes lesz, meddig tud még kitartani a szektor a jelenlegi keretek között.
A Credit Suisse mellett más bankok dolgozói is kemény csapásokat szenvedtek el a bónuszok terén. A részvényben kiadott kompenzációk értéke a Deutsche Banknál például 528 millió euróval (590 millió dollár) csökkent, ahogy cég részvényei idén mintegy 43 százalékot szakadtak. A UBS-nél a veszteség mindennel együtt elérte a 800 millió dollárt, míg a Barclays esetében a részvénybónuszok 200 millió fonttal (262 millió dollár) zsugorodtak a társaság részvényeinek 23 százalékos idei gyengülése mellett.
Mindeközben a bankárok a bónuszaik mellett más miatt is aggódhatnak. A 2008-as válság óta ugyanis
a pénzügyi szektorban mintegy félmillió álláshely szűnt meg
a Bloomberg adatai szerint. Mindazonáltal a jelenlegi alacsony részvényárfolyamok mellett a részvénykompenzációk lehetőséget is teremtenek a dolgozóknak. Amennyiben ugyanis a későbbiekben bekövetkezik egy pozitív korrekció, úgy a bankárok lefölözhetik az ezen keresett hasznot.