Az észak-amerikai vállalatok várhatóan rekord szintű, 35-40 milliárd dolláros eredménycsökkenéseket könyvelhetnek el az idei második és harmadik negyedévben, ahogy a brit EU-tagságról szóló népszavazás üzleti hatásai fokozódnak – idézi a Bloomberg a devizakockázatokkal foglalkozó FiREapps véleményét.
A brexittel összefüggő nehézségek azt követően üthetnek be, hogy a vállalatok kaptak némi mozgásteret a devizapiaci volatilitások enyhülésével. A devizapiaci mozgások ugyanis
az első negyedévben csupán 20 milliárd dolláros veszteséget okoztak
az észak-amerikai és európai cégeknek, ami elmarad a tavalyi negyedik negyedéves 36,9 milliárdtól.
A pesszimista várakozásokat az indokolja, hogy a brit népszavazás
31 éves mélypontra lökte a fontot
az elmúlt hónapban, miközben ralit idézett elő a japán jen árfolyamában. A dollár árfolyamának ingadozása és a volatilitása pedig rémálom volt az amerikai cégek számára, melyek közül 357 számolt be eredménycsökkenésről a negyedik negyedévben. Ez a legrosszabb számadat volt 2011 óta. Különösen azon cégeket érintik rosszul a devizapiaci kilengések, melyek jelentős bevételt realizálnak külföldön.
Mindeközben számos brit társaság visszafogta üzleti terveit a brexit népszavazás hatására, mivel egyelőre nem világos, mit hoz majd az új környezet, és milyen keretek között alakul majd a viszony Nagy-Britannia és az Európai Unió között. Sok cég számára okoz fejfájást, hogy a jövőben miként férhetnek majd hozzá az alacsony költségvonzattal járó uniós munkaerőhöz, de az is kérdés, hogy a későbbiekben milyen vámokkal kell majd szembenézniük.
Jó példa a devizapiac vállalati eredményekre gyakorolt hatására a Burberry Group esete. A vállalat ugyanis arról számolt be, hogy június végén megugrott az értékesítése Nagy-Britanniában, ahogy a vásárlók csak úgy özönlöttek a hazai boltokba, hogy
kihasználják a gyenge font előnyeit.
Mindazonáltal John Peace, a vállalat elnöke bejelentette, a brexit körüli bizonytalanságok miatt szünetelteti a beruházási tervüket Leedsben. A közlés szerint a projekt nem állt le teljesen, de a menetrendre hatással lehet az új környezet.
Eközben a FiREapps vezérigazgatója, Wolfgang Koester jelezte, számos vállalat képes volt megfelelően fedezni a devizakitettségeit a népszavazás előtti időszakban. Ugyanakkor sokan még egy héttel az eredmény után sem tudták felmérni a devizakockázatok valódi hatásait.