A szeptemberig tartó három hónapban mért hangulatromlással immáron a harmadik egymást követő negyedévben csökken a brit cégek optimizmusa – olvasható ki a 115 brit pénzügyi cég körében végzett kutatásból. Ez pedig 2009 óta a leghosszabb negatív sorozat.
A megkérdezett vállalatok több mint fele úgy nyilatkozott, a brexitszavazás általánosan negatív hatást gyakorol a működésükre, és csupán tízből egy cég számolt be hangulatjavulásról – írja a CNBC. Az egyik legfontosabb problémát az jelenti, hogy a vállalatok számára nem világos, Nagy-Britannia milyen megállapodásokat köt majd az Európai Unióval. Az EU-ból való kilépéssel ugyanis megszűnik a brit pénzügyi cégek automatikus szabad tevékenykedésének lehetősége az uniós országokban.
A PwC kiemelte, számos ügyfelük fontolgatja a lehetséges lépések között az átszervezést vagy az áttelepítést. Ez viszont egy olyan dominóhatást jelentene,
amelytől egy pénzügyi központnak meg kellene védenie magát
– tették hozzá.
A kutatás emellett arra is rámutatott, hogy az alacsony kamatok okozta csökkenő nyereségesség, a technológiai változások, valamint az erős verseny szintén rányomja a bélyegét az üzleti hangulatra. Az egyes alszektorokat tekintve az látszik, hogy az optimizmus általánosan stabil maradt a biztosítási szektorban, enyhén csökkent a bankok között, viszont jelentősen zuhant például a befektetési társaságok körében.
Ezzel párhuzamosan egy másik kutatásból kiderül, az EU-tagságról szóló referendum után a brit vállalatvezetők háromnegyede (76 százalék) vette fontolóra, hogy
külföldre telepíti vagy a vállalat székhelyét, vagy a működési tevékenységét.
A KPMG 100 brit vezérigazgatót kérdezett meg olyan cégektől, melyek bevétele 100 millió és 1 milliárd font között mozog. A válaszok alapján az látszik, hogy 86 százalékuk optimista saját cégének növekedési kilátásaival kapcsolatban, de csupán 69 százalék vélekedik ugyanígy a brit gazdaság jövőjéről a következő három évre.
Az általános üzleti hangulatnak mindeközben az sem tesz jót, hogy egy múlt héten kiadott elemzés szerint a brit pénzügyi szektorban a népszavazás után több mint
10 százalékkal csökkent az elérhető álláshelyek száma.
Az Institute of Public Policy Research jelentése szerint júliusban és augusztusban minden egyes brit régióban zsugorodott a terület új álláshelyeinek száma, miközben Londonban 13,6 százalékos volt az esés.
Szintén nemrégiben látott napvilágot a Morgan McKinley felmérése is, amely szerint júliusban 12 százalékkal, míg augusztusban 4 százalékkal esett a pénzügyi szektorban meghirdetett álláshelyek száma.