Szabó Marcel szerint az Európai Unió Bíróságának kellene választ adnia a kanadai szabadkereskedelmi megállapodással (CETA) kapcsolatos aggályokra.
Hétfőn, Cecilia Malmström uniós keresedelmi biztos budapesti látogatásakor
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pozitívan nyilatkozott a szerződésről, kiemelve, hogy hazánk a minél akadálytalanabb kereskedelem híve.
A CETA elfogadásával GMO-t is tartalmazó import-élelmiszerek juthatnának az unióba, így hazánkba is, valamint felállnának azok a "független" bíróságok, ahol a multinacionális nagyvállalatok szuverén államokat perelhetnének be "elmaradt haszon" címén.
Szabó Marcel ombudsmanhelyettes közleményében az egyezménnyel kapcsolatban a következőket kifogásolta.
ne támogassa olyan szabadkereskedelmi megállapodás létrejöttét, amely veszélyezteti a környezet- és egészségvédelem, az élelmiszerbiztonság, valamint az emberi jogi, illetve munkajogi garanciák jelenlegi szintjét, továbbá antidemokratikus vitarendezési eljárást tartalmaz.
a CETA tervezete több ponton sincs összhangban a magyar Alaptörvényben említett fenti kritériumokkal.
Az egyezmény konkrétan sérti hazánk GMO-mentességének az alaptörvényben lefektetett elvét.
A CETA ugyanis a „biotechnológiai termékekre vonatkozó szabályozás által a kereskedelemre gyakorolt negatív hatások minimalizálását" célozza.
gyengítheti az Unió elővigyázatosság elvének érvényesíthetőségét.
akadályozná az EU klímavédelmi célkitűzéseinek elérését is,
vagyis a fosszilis energiahordozók használatának korlátozását és a megújuló energia térnyerésének ösztönzését.
antidemokratikus vonásai miatt bírált vitarendezési, befektetésvédelmi bírósági rendszert alkalmaz.
A vitás ügyekben nem a külső befolyástól mentes, a köz szolgálatában álló, közpénzből javadalmazott, állandó bírák hozhatnának döntést, noha ez minden független bíráskodás alapfeltétele.
A befektetési döntőbíráskodás gyakorlatában a magántulajdon jogával szemben alárendelt szerepet játszanak a demokratikus alapjogok.
elengedhetetlennek tartja, hogy az Európai Bíróság előzetesen megvizsgálja, megfelelnek-e az uniós jognak a szabadkereskedelmi megállapodásokban lévő befektetésvédelmi rendszerek.
Az Origo több alkalommal is megkereste a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségét (MAGOSZ) a két évvel ezelőtt lezárt szövegű kanadai egyezménnyel kapcsolatban.
Szerettük volna megtudni, hogy elsősorban az élelmiszerbiztonsági szempontból aggályos egyezményt a MAGOSZ elfogadja-e vagy elutasítja. Egy hét elteltével kérdésünkre a következő választ kaptuk:
Amint a MAGOSZ vezetősége az üggyel kapcsolatban kialakította végleges álláspontját, természetesen értesítik az Origót.