A szaúdi kormány több ezer állami projektet vizsgálhat felül, összesen 69 milliárd dollár értékben, melyek harmadát meg is szüntetheti – írja a Bloomberg. Az intézkedések így több éves hatást gyakorolhatnak a költségvetésre. Ezzel párhuzamosan egy másik terv szerint egyes minisztériumok összeolvadhatnak, míg mások megszűnhetnek.
A világ legnagyobb olajexportőrétől mindez nem lenne túlságosan meglepő, mert Szaúd-Arábia már egy ideje komoly lépéseket tesz, hogy gátat szabjon a költségvetési hiánynak, amely
tavaly a GDP 16 százalékára emelkedett.
A Nemzetközi Valutaalap szerint 2017-re a hiány egyébként 10 százalék alá kerülhet.
Noha a szaúdi pénzügyi és gazdasági tárca nem kommentálta a híreket, a VTB Capital vezető közgazdásza úgy látja, a bevételek és a gazdaság diverzifikációját célzó stratégiák csak közép- és hosszú távon térülhetnek meg. Rövidtávon az elsődleges kérdés az, hogy Szaúd-Arábia miként tud együtt élni az alacsony olajárral, miközben csökkenti kiadásait és hozzányúl a devizatartalékokhoz.
A szaúdi vezetés egyébként a királyság történetének legnagyobb gazdasági átalakítását akarja végrehajtani, melynek része az olajtól való függőség csökkentése, illetve az állami olajóriás, az Aramco piaci értékesítése. Emellett az ország létrehozná a világ legnagyobb szuverén vagyonalapját is.
Mindazonáltal az államháztartás javítását célzó intézkedések negatív oldala, hogy lassítják a gazdaságot. Ezt támasztja alá, hogy
az idei első negyedévben zsugorodott az ország olajtól független GDP-je.
Az elemzők éppen ezért hangsúlyozzák, hogy a szaúdi taktika egy kétélű kard, mivel a kormányzati kiadások csökkentése a magánszektor növekedésének lassulását is eredményezi, ami már a gazdasági indikátorokban is tetten érhető.