De azért azt a tanulságot bárki levonhatja, hogy
a munkahely szelleme és a munka produktivitása között szoros összefüggés áll fenn.
A Google nem attól napjaink csúcsvállalata, hogy a céges könyvtárban kicsapódó könyvespolc egy titkos szobára nyílik, hogy aki állva szeret dolgozni, az asztala mellé futópadot is kap, ha kér, vagy hogy a folyosón bármikor elvágtat az ember mellett egy kokker spániel. Abból azonban a még mindig varázsos üzleti számai mellett sem enged, hogy
a fejlesztőktől a konyhai kisegítőkig imádjanak bejárni az emberek.
Három évvel ezelőtt a Yahoo-nál nagy vitát kavart, hogy Marissa Meyer, aki 13 évet töltött a Google-nál, ehhez képest poroszos és teljesen értelmetlennek tűnő vállalati fegyelmezésbe fogott. Mindebből most csak annyi az érdekes, hogy még egy a Google sztenderdjéhez viszonylag közel álló vállalat is fényévekre lehet az ideális állapottól. Annyi viszont biztosan igaz, hogy
örömtelenül dolgozni rossz befektetés.
Az Entrepreneur cikke 8 indokot talált arra, miért jár mindenki jobban, ha a munkavállalót örömmel tölti el a munkája.
Mindenki produktívabb abban, amit kedvtelve végez, és ez pozitív spirált indít el.
Aki boldog, az gyorsabban dolgozik,
és nem kell feláldoznia a minőséget a sebesség kedvéért. Az eredmény növeli az önbizalmát, és a ciklus kezdődik elölről.
Ha nem is minden fejben dől el,
az optimista hozzáállás csodákra képes,
ahhoz pedig magas frekvencián kell tartani az önbizalmat. Ez az igazi munkakedv, az igazi tettvágy. A flegmaság, ahogy a szorongás is pedig általában demoralizál, lehúzza az optimisták hangulatát.
A folytonos stressz, feszültség, elégedetlenség fáj. Akiben ez az uralkodó érzés, ösztönösen visszahúzódni szeretne. Nem kíváncsi az új ötletekre, a javaslatokra, és nem szívesen tér új utakra. Ennek ellentéte
a relaxált állapot, ahonnan fel lehet pörögni. A
Twitter főhadiszállásán szervezett jógaórákra járnak a fejlesztők. De ha meg tudja oldani, hogy az ebédszünet végén meditáljon néhány percet, már nyert ügye van.
Csapatban mindenki pozitív energiája táplálja a közös energia-befektetést. Több jobb megoldás születik, és valószínűleg gyorsabban.
Aki örömmel végzi a munkáját, nem fél tévedni, nem fél rosszat lépni. Hiszen mindenkivel előfordul. A cégvezetők nem hibátlan szobrokat, hanem hús-vér kollégákat vettek fel annak idején. Aki proaktívan a javítás lehetőségét keresi, meggyőzőbb munkaerő, mint az, aki óvatosan lépked, hogy ne lehessen ujjal mutogatni rá. Nem, nem ő a legjobb fej a cégnél.
Aki jó kisugárzású, jókedvű kollégák között szeretne dolgozni, kezdje saját magán. A cégvezetők is akkor hozzák a legjobb formájukat, ha egyszerűen szívesen és örömmel lépnek be abba a társaságba, amely a csapatuk.
A derűsen dolgozó ember nem fél segítséget kérni, nem átall segíteni a többieknek. A kemény büszkeség nem intelligenciát mutat, de még csak nem is bátorságot. Az intelligens ember olyanokkal veszi körül magát, akikben megbízik, akiket tisztel. Senki nem állította, hogy minden problémát egyedül kell megoldani.
A rátermett vezető azzal is igazolja, hogy a helyén van, ha tisztában van a saját gyengeségeivel. A csapat nem arra néz fel, aki hallani sem akar róla, ha hibát követett el. Hanem arra, aki
produktív, nem panaszkodik, keményen hajt és a lényegre figyel:
az ügyfelei elégedettségére.
Az érett személyiség ugyanis attól elégedett, amit jól csinál, ami értéket ad a napjainak. Aki ezt nem találja meg a munkájában, vagy vegye szemügyre tüzetesebben, vagy váltson.