A brit fizetőeszköz hétfőn, közép-európai idő szerint kora délután 0,37 százalékot gyengült a dollárral szemben, a pénteki 1,4 százalékos esést követően. A múlt héten azonban font 31 éves mélypontot (1,1841 dollár) is elért. Az egész hetes 4,2 százalékos süllyedésre pedig a június 24-én véget ért hét óta nem volt példa – írja a Bloomberg.
Noha korábban még számos elemző úgy értékelte a font gyengülését, hogy rendezett ütemben segítheti az exportot, és ezáltal a brit gazdaság egészét,
a mostani gyors esés viszont még gondokat is okozhat.
A deviza gyengülése miatt ugyanis a vállalatok visszavágják a profitvárakozásaikat, de az inflációs cél is veszélybe kerülhet, valamint kérdésessé válhat a font tartalékdeviza szerepe.
Különösen úgy, hogy június 23-a óta
csak Sierra Leone és Mozambik fizetőeszközei estek nagyobbat a fontnál.
Nem véletlenül hangsúlyozta tehát a Bank of England korábbi hivatalnoka, Adam Posen, hogy a brexit óta látott 16 százalékos gyengülés a dollár ellenében olyan alapvető változásokhoz részét képezheti a brit gazdaságban, melyekkel a jegybank egyedül már nem lesz képes megbirkózni.
Az elemzői véleményekből kiolvasható, hogy a devizapiaci változások során az ütem legalább olyan fontos, mint a mérték. A font gyors ütemű gyengülése ugyanis olyannyira káros lehet, hogy teljesen eltüntetheti a süllyedésben rejlő összes előnyt – hangsúlyozzák a Commerzbank elemzői. Miközben pedig a britek már így is érzik, hogy drágább külföldre utazni, a gyenge deviza következtében úgy ugorhatnak meg a hazai árak, hogy az infláció miatt
a Bank of England sem lesz képes laza monetáris politikával élénkíteni a gazdaságot.
Ahogy pedig egyre távolabbi álomnak tűnik, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió teljes békében és barátságban váljanak el egymástól, az HSBC elemzői úgy vélik, messze még a font gyengülési menetének vége. A bank előrejelzése szerint 2017 végére 1,10 dollárig eshet a brit deviza.