A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint
január-szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek
az előző év azonos időszakához képest.
A legnagyobb mértékben a dohányáruk (4 százalék) és a szolgáltatások (1,3 százalék) drágultak szeptemberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A szolgáltatások között a lakbérek 4,6, a lakáshoz kapcsolódó javítási karbantartási szolgáltatások 3,4, a belföldi üdülés 2,9 százalékkal drágultak, de az átlagosnál jóval nagyobb mértékben emelkedett a színház- és mozijegyek ára is.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta, hogy az üzemanyagokért 3,9 százalékkal kevesebbet kellett fizetni a tavaly szeptemberinél, de az árcsökkenés már sokkal kisebb mértékű, mint a korábbi hónapokban, az előző hónaphoz képest pedig 3 százalékkal nőtt az üzemanyagok ára szeptemberben.
Tavaly szeptemberhez viszonyítva...
Augusztushoz viszonyítva szeptemberben...
„Bár az üzemanyagok ára éves szinten 3,9 százalékkal csökkent, ez jóval elmarad a korábbi hónapokban látott áreséstől, augusztusban például 11 százalékkal csökkent az üzemanyagok ára éves összevetésben. Ha pedig az idén szeptemberi üzemanyagárakat az augusztusi árakhoz hasonlítjuk, akkor 3 százalékos volt a drágulás” – közölte Németh Dávid, a K&H vezető makrogazdasági elemzője. Szerinte a jelenlegi kilátások alapján
az év hátralévő részben gyorsulhat az infláció.
Az októberi inflációban már szerepet kap majd a jövedékiadó-emelésből adódó üzemanyag-drágulás.
Az októberi infláció 1 százalék fölé kúszhat, amire 2013 szeptembere óta nem volt példa”
– idézi Németh Dávidot a bank közleménye. A K&H szerint idén éves átlagban 0,4 százalékos, míg jövőre 2 százalékos lehet az éves átlagos infláció.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a várakozásoknál kisebb mértékben emelkedtek a fogyasztói árak. „A meglepetést leginkább a dohánytermékek vártnál kisebb árnövekedése okozta, mivel
a jövedéki adóemelés még nem jelent meg az árakban.
Az infláció így több hónap után visszatért a pozitív tartományba, amit a várakozásoknak megfelelően döntően az okozott, hogy szeptemberben beléptek az üzemanyagárak tavaly év végi zuhanásának bázishatásai” – idézi elemzőjét a Takarékbank közleménye. Suppan Gergely idén 0,5 százalékos átlagos inflációt vár, míg 2017-ben ez 2,1 százalékra emelkedhet.
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője a szeptemberi adatok fényében azt közölte, hogy fenntartják az idei évre vonatkozó 0,4 százalékos inflációs előrejelzésüket, jövőre pedig átlagosan 1,7 százalékos inflációt várnak.