Annak sem tesz jót, ha a főnökét heti 70-80 órát látja dolgozni, aki maga sosem túlórázna öt napból négyszer.
Rombolja a munkamorált, ha épp a vezető nem tud kikapcsolni
– és egészen biztosan fenyegeti az élhető légkört a hétköznapokban. Itt egy rövid videó az egészséges életmód pozitív spiráljáról. Szerencsére elég könnyű belesodródni.
Egészen biztosan nem a munka és magánélet egyensúly irányába tolja a cég belső imidzsét, ha azt tapsolja meg az értekezleten, aki rendszeresen estig marad bent, aki villanyoltás után még hazavisz egy kis munkát, aki hétvégén is dolgozik. Ezzel ugyanis normát állít fel – kedves kollégák, nézzétek, nálunk ez a mérce, akinek nem tetszik, elgondolkozhat. Hát
ettől aztán mindenki szenvedni fog.
Aki buksisimit – vagy pláne soron kívüli utalást a bankszámlájára – kap a túlbuzgalomért, az attól kezdve nem mer majd normális ütemben dolgozni. A többi viszont úgy fogja érezni, hogy alulteljesít. Hát már nem emlékszik, milyen érzés volt az iskolában, ha történelem órán beindult egy stréber?
Ha János azzal dicsekszik, “Én bizony 2012 júliusa óta egy napot ki nem vettem”, akkor János nemcsak ahhoz elég dőre, hogy folyamatosan károsítsa a saját teljesítményét, hanem még ki is dobolja a piactéren. János nem látja be, hogy
a cégek világszerte jövedelemet kínálnak a munkavállalóiknak a pihenésért.
Többek közt ezért nevezi a HR-szakma fizetett munkanapnak az alanyi jogon járó szabadságot. Újratöltődés nélkül akar egyre magasabbra jutni? Ne legyen János: nyugodtan kiutalhatja saját magának azt, amit a telefonjának naponta kérés nélkül megad.
A Time egy felmérése szerint az amerikai munkavállalók 42 százaléka több órán át online marad munka után. Aligha kell említeni, hogy az ipszilon generáció számára ez szinte természetes állapot. De azt sem, hogy
a monitorra fókuszálni minden, csak nem energetizáló.
Húzza ki a dugót. Az az e-mail várhat. Az egészsége nem.
Méghozzá elsősorban az idejével, és erre éppen a technológia kínál remek lehetőséget. Vezetőként
keressen olyan alkalmazásokat, amelyek gyorsabbá és eredményesebbé
teszik a munkát. Minden vállalatirányítási rendszer ezt célozza, és egyáltalán nem csak a multiknak való rendszerekről beszélünk. Épp a napokban lett publikus a Workplace, a Facebook éveken át óta tesztelt üzleti változata. A Slack pedig, bár viccből született, az első pillanattól a kisvállalatok kedvence.
Ne kösse röghöz a munkavállalóit. Olyan emberekre van szüksége, akik nagy kedvvel, nem pedig bizonyos – még ha finom is – kényszer hatására végzik el a munkájukat. Ha van online kiszervezhető feladat a vállalatnál, alakítsa ki a home office státusz pontos részleteit.
Ez nem lógás, hanem okos átcsoportosítás.
De az is ebbe az irányba hat, ha kigondol néhány béren kívüli juttatást. Például fitneszbérletet, valamilyen könnyítést a közlekedésben. Ezért nem csak a dolgozók lesznek hálásak. Előbb-utóbb az excel-táblákban megjelenő számok is.
(Innen)