Az Üzletrész szűk két éve, tavaly február óta követi figyelemmel a Slack útját. Ez az az app, amelyik macsetével vág rendet a munkahelyi kommunikáció elburjánzó dzsungelében – a belső körös levelezés, a csatolmányok, a Facebook csoport, az üzenetalkalmazások tényleg gyorsan bárki fejére nőnek.
A fonalat könnyű elveszteni, ami az időt felzabálja, az idegrendszert borotválja.
Ezért nő olyan rohamosan a Slack-felhasználók száma.
Stewart Butterfield szinte viccből találta ki az alkalmazást, és valamire nagyon ráéreztek, mint ezt a Microsoftnak a lehető legszellemesebb stílusban írt nyílt leveléből is láthatjuk.
Idén márciusban a Microsoft már-már felvásárolta a Slacket 8 milliárd dollárért. Aztán Bill Gates és Satya Nadella úgy döntött, inkább házon belül fejlesztenek egy hasonló alkalmazást. Ez történt meg most, piacra is dobták. A neve Team, írja a Business Insider, és tényleg egészen úgy működik, mint a Slack.
Stewart Butterfield pedig nem volt rest vásárolni egy teljes kolumnát a Timesban, és abban reagálni.
Ha a Slack alapítója gesztusa ismerős, okkal: 1981-ben az Apple a Wall Street Journalben, szintén hirdetésben üdvözölte az IBM megjelenését a személyi számítógépek piacán. Így kezdődött:
„Üdvözlünk, IBM, de tényleg."
Steart Butterfield ezzel indítja a köszöntést:
„Kedves Microsoft,
azta. Micsoda hír! Gratulálunk a bejelentéshez. Minket őszinte izgalommal tölt el, hogy felbukkant egy versenytárs. Néhány évvel ezelőtt rájöttünk, hogy olyan nyilvánvalóan megéri átállni a Slackre, az előnyei pedig annyira lenyűgözők, hogy egy évtizeden belül minden vállalkozás a mi termékünket fogja használni, „vagy valami nagyon hasonlót". Minket igazol, hogy ti is eljutottatok erre a gondolatra. És bár – most őszinte leszek – kicsit rémisztő, tudjuk, hogy az élhetőbb jövőt gyorsítja fel.
Mindazonáltal az ügy nehezebb, mint amilyennek látszik.
Most, hogy ti is kihoztatok „valami nagyon hasonlót", adnánk néhány baráti jótanácsot."
A Slack sikeréhez hasonló sikerért nem elég lemásolni a Slack elemeit, viszi be az első jobbhorgot Butterfield. Nem azért gyűlt össze olyan gyorsan sok millió felhasználó, amit az app azonnal nyújt.
Mélyebb okai vannak.
A vállalkozói szoftverfejlesztésben egyáltalán nem általános az a figyelmesség, az a kézműves gondosság, amely nélkülözhetetlen, ha valaki igazán forradalmasítani akarja a kommunikációt. Minden feature-nél lényegesebb az, milyen messzire megy el a cég a valódi segítségben.
Nehéz dolog a kommunikáció, de emberi lények között a legalapvetőbb folyamat. Ők olyan cég, amely kiemelten ügyel a részletekre, folytatja az alapító. Az, amit a Slack nyújt, csak nyílt platformon lehetséges. „Rengeteg munkát fektetünk abba, hogy minél elegánsabb és kreatívabb módszerekkel ötvözzük a Slacket más szoftverekkel" – írja: a Slacken van egy üzleti alkalmazásáruház, 750 harmadik féllel.
De több ezret fejlesztettek a saját ügyfeleik, és állításuk szerint a Slacket használó csapatok legalább 6 millió applkációt töltöttek le, éppen a Slackkel megkönnyített munkához.
És ekkor elegánsan, ahogy az a levél egészére jellemző, jön a mélyütés. „Mi mélyen elkötelezettek vagyunk abban, hogy a felhasználóinknak minden egyes eszköz a lehető legnagyobb élményt nyújtsa, függetlenül attól, ki gyártotta őket. Tudjuk, hogy nálatok nem egészen a szép játékstílus a modus operandi, de nyílt platform nélkül ez nem fog működni."
Aztán, mielőtt a bíró rászámolhatna a félájultan még feltápászkodó Microsoftra, ejt néhány szót a szeretetről. Kimondja, hogy
radikálisan meg kell újítaniuk a supportot (ebben a pillanatban körülbelül négymilliárd Office-felhasználó szeme lábad könnybe),
és viszi tovább a sorozást: a Slack-fejlesztők nem ismerik azt a kifejzést, hogy túl kis feladat. Ha egy ügyfél problémát posztol a Twitteren, presztizskérdés, hogy még aznap megoldják. Ami pedig a dizájnt illeti (hallod, Microsoft?), konstans sprintben élnek. Figyelmesek, emberségesek, remek a humoruk. Nem csak duma, hogy egyszerűbbé, kellemesebbé és hatékonyabbá akarják tenni az emberek életét. Szeretik a munkájukat.ű
De nem azért találtuk magunkat ökölvívó mérkőzésen a levél olvasása közben, hogy elmaradjon a K.O. A Slack egyhamar nem tűnik el, mondja Butterfield. A vállalkozás profilja nem számít,
szerkesztőségek, építési vállalkozók, fejlesztők, filmesek, ügyvédi irodák, reklámügynökségek hagyatkoznak rá Amerikaszerte.
Ez az egyetlen munkahelyi szoftver, amelyet hasonló odaadással használ a késő esti standupos és a compliance-menedzser. De az igazság az, hogy a Slack még csak most kezd ráérezni a ritmusra.
„Szóval Isten hozott a forradalomban, Microsoft, örülünk, hogy veletek együtt fogjuk kialakítani az új termékkategóriát. Sok mindent bámulunk a munkátokban, tudjuk, hogy méltó ellenfél lesztek. Biztosra vesszük, hogy lesz sok saját ötletetek. Ami minket illet, itt vagyunk és készen állunk.
Barátaitok a Slacknél"
Hát, érdekes volna elolvasni Nadelláék válaszát.