Összesen 21 hortobágyi palacsintát vizsgált a Nébih. 10 klasszikusnak mondható, húsos palacsintát, valamint 11 speciális változatot.
Közvetlenül az ételek kiszállítása után az ellenőrök megmérték a palacsinták maghőmérsékletét. Szomorú tapasztalat, hogy ez az élelmiszer-biztonsági szempontból meghatározó érték egyiknél sem volt megfelelő. Volt olyan palacsinta, amit a gyártó által vállalt 0–5 Celsius-fok közötti hőmérséklet helyett 24,1 Celsius-fokon szállítottak ki, ami
súlyos élelmiszer-biztonsági kockázat.
A Nébih laboratóriumaiban a palacsintákat összesen mintegy 300 szempontból vizsgálták. A mikrobiológiai laboratóriumi eredmények
21 termékből 7-nél mutattak ki nem kórokozónak tekintendő, de szennyezettséget jelző mikroorganizmust.
Ezek hátterében feltehetően hibás konyhatechnológia, az élelmiszer-biztonsági szabályok megszegése, konyhahigiéniai hibák, nem megfelelő hőmérsékleten zajló készen tartás és kiszállítás állhat.
Két termékben toxintermelő baktériumot mutattak ki, ami ha az ételt nem megfelelő hőmérsékleten tárolják, akkor az érzékenyebb fogyasztóknál akár
megbetegedést is okozhatott volna.
Szintén sok probléma volt az ételek jelölésénél is. A 21 vizsgált palacsintából csak ötnél nem volt probléma az ételek jelölésével.
Azokon az élelmiszereken, amelyeken tápanyag-összetételre vagy egészségre vonatkozó állítást tüntetnek fel, kötelező a tápértékjelölést is szerepeltetni.
Ilyen állítás például a „light”, „könnyű”, „fitt”, „fitness”. Ennek az előírásnak 7 speciális palacsinta nem felelt meg a megvizsgált 11-ből.
A gyenge mezőny ellenére a végső sorrend a következőképp alakult: első helyen végzett a klasszikusnak mondható hortobágyi húsos palacsinták tesztjén az Interfood. Második lett a Cityfood palacsintája, míg harmadikként a Bonappétit zárt.
A speciális palacsinták esetében még a jelölési hibák miatti pontlevonás után is első lett a Vitál Konyha, második a Norbi Update étele, harmadik helyen pedig az Interfood végzett – közölte a Nébih.