A Trump kampány alatt a feltörekvő piacokon sokan féltek attól, hogy a republikánus jelölt retorikájában megjelenő témák, mint a kereskedelmi protekcionizmus, a bevándorlás vagy a tőke hazaszállítás milyen következményekkel járnak majd a régió országaira nézve. Mindazonáltal a reálkamatok közti magas különbségek, az alacsony folyó fizetési mérleg hiányok, valamint a múltbeli szintekhez képest alacsonyabb adósságszintek
hosszabb távon segíthetik a feltörekvőket
– mondta a CNBC-nek Gokul Laroia, a Morgan Stanley szakértője.
Az egyetlen kivételnek Kína tűnik, melynek megvannak a maga „sajátos problémái" – jelezte Laroia. Amellett pedig, hogy Trump korábban 45 százalékos vám bevezetését ígérte a kínai importokra, a világ második legnagyobb gazdaságát valószínűleg nem fogja érdemben befolyásolni az Egyesült Államok kereskedelmi dinamikája – tette hozzá a szakértő.
Mióta egyébként Trumpot a múlt héten megválasztották, a feltörekvő piaci devizák gyengültek a dollárral szemben. A mexikói peso 9,66, az indiai rúpia 2,27, míg az indonéz rúpia 2,07 százalékot esett.
A globális kötvényhozamok szintén emelkedést mutattak, a 10 éves lejáratú államkötvény hozama pedig 2 százalék fölé emelkedett a választást megelőzően tapasztalt 1,8 százalékról,
negatív hatást gyakorolva ezzel a feltörekvő piaci eszközökre.
A fejlett piacok magasabb kötvényhozamai ugyanis egyrészt eltántorítják a befektetőket a kockázatosabb feltörekvő régióktól, másrészt megdrágítják a fejlődő gazdaságok számára az adósságok refinanszírozását.
Az International Finance adatai szerint a külföldi befektetők közel 6 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki nyolc feltörekvő piacról az elnökválasztást követően. A menekülés a kötvény- és részvénypiacokat egyaránt érintette, a csoportba pedig olyan országok tartoznak, mint India, Indonézia, Dél-Korea, Thaiföld, a Fülöp-szigetek, Dél-Afrika, Brazília és Magyarország.
Mi több, az elemzők korábban azzal számoltak, hogy Trump belpolitikája fokozhatja az inflációs nyomást az amerikai gazdaságon, aminek következtében
az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a vártnál gyorsabb ütemben emelhet kamatot.
Laroia végezetül jelezte, továbbra is sok a bizonytalanság Trump gazdaságpolitikájával kapcsolatban. Egyes elemek kezdenek kitisztulni, ahogy kezd kirajzolódni a kabinet összetétele. „Ezen a ponton a piaci szereplők meghoztak bizonyos döntéseket. Meglátjuk, igazuk lesz-e" – tette hozzá.