Az arany 4,5 százalékot erősödött januárban, részben kárpótolva ezzel a befektetőket a negyedik negyedéves 13 százalékos zuhanásért. Az elmúlt év utolsó hónapjaiban ugyanis az új amerikai elnöktől várt adócsökkentések és infrastrukturális beruházások az egekbe röpítették a kockázati étvágyat – és ezzel a részvényárfolyamokat –, lehúzva a biztonságos menedéknek számító arany árát.
A befektetők azonban
egyre idegesebben kezdenek reagálni Donald Trump elnökségének első napjaira.
A feszültség azt követően csak tovább fokozódott, hogy az elnök hétfőn leváltotta az ideiglenes igazságügyi miniszterét, miután Sally Yates nem volt hajlandó támogatni Trump bevándorlásról szóló rendeletét.
Ez a feszültség pedig nyomást helyez a dollárra, és megnöveli a biztonságot adó arany vonzerejét a piacokon – mondta a Bloombergnek Vyanne Lai, a National Australia Bank közgazdásza.
Miközben az erősödő amerikai gazdasági növekedésekkel, az adócsökkentésekkel, valamint a lazuló szabályozói környezettel kapcsolatos várakozások lenyomták az arany árát novemberben, Trump megválasztása után,
ez a trend januárra megfordulni látszik.
A befektetőket aggodalommal tölti el, hogy Trump az elnöksége első hetében aláírta a rendeletet, melynek értelmében az USA kivonul a Csendes-óceáni Partnerségből (TPP), majd megerősítette azon tervét, hogy falat akar építeni a mexikói határra. Mindez pedig az aranyat támogatja
Ezzel párhuzamosan azonban
az emelkedő kötvényhozamok, illetve az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől várt kamatemelések egyaránt vissza tudják fogni az arany további izmosodását.
Éppen ezért Gnanasekar Thiagarajan, a Commtrendz Risk Management Services igazgatója úgy véli, a kamatemelések valószínűsége miatt az arany általános állapota továbbra is gyenge.
Közép-európai idő szerint kedden délután az arany unciánkénti árfolyama közel 1 százalékos emelkedés mellett 1206 dollár volt.
Yates menesztése csak fokozta a befektetők idegességét, melyet Trump hét muszlim országgal szembeni beutazással kapcsolatos korlátozásai váltottak ki. Ezen lépések, kiegészülve a protekcionista gazdaságpolitikával fokozták annak kockázatát, hogy a befektetők elbizonytalanodnak az amerikai eszközökkel kapcsolatban. Ez pedig
az amerikai dollárt is megütötte,
amely nagyjából 2,1 százalékot gyengült ebben a hónapban, amire március óta nem volt példa.
A piaci volatilitás pedig feltehetően csak fokozódni fog, ahogy a Fed kétnapos ülése szerdán lezárul, illetve amikor pénteken közzéteszik a januárra vonatkozó amerikai munkaerő-piaci adatokat – tette hozzá Gnanasekar.