A legutóbbi erősödés ellenére az arany nyolc egymást követő héten tapasztalt tőkekiáramlást – idézi a CNBC a Bank of America Merrill Lynch legutóbbi elemzését. Ilyen hosszú sorozatra pedig az elmúlt három évben nem is volt példa.
Mivel az arany klasszikusan menedékeszközként szolgál a piaci felfordulások idején, nem meglepő, hogy a nemesfém közel 2 százalékot erősödött az amerikai elnökválasztást megelőző egy hónapban, majd az azt követő két hét során 5 százalékot gyengült. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a befektetők elkezdték áthelyezni a tőkét olyan eszközökbe,
melyekre pozitív hatást gyakorolhatnak az új elnöktől várt fiskális élénkítések
– mondta Stacey Gilbert, a Susquehanna stratégája.
Gilbert szerint az, hogy két hónap alatt mintegy 6 milliárd dollárnyi tőke távozott az aranyból, nem szükségszerűen rossz fejlemény. Figyelembe kell venni ugyanis, hogy ez nem fogja jelentősen lenyomni az arany árát, mivel
csak egy töredéke annak az összegnek, amely korábban a nemesfémbe áramlott.
Éppen ezért az is elképzelhető, hogy tőkekivonás mellett is áremelkedést láthatunk – tette hozzá.
Elsősorban arról van szó, hogy a befektetők jelentős tőkével rendelkeznek, így elkezdték átrendezni a portfólióikat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen megszabadultak volna az aranytól – mutatott rá Gilbert. Ezzel együtt hangsúlyozta, hogy az arannyal összefüggő tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) nagyjából 16 milliárd dolláros tőkebeáramlást könyvelhettek el a választásokat megelőzően.
Ennek ellenére azonban az arany 5 százalékot meghaladó mértékben zsugorodott az elnökválasztás előtti két hónap során, míg a The VanEck Vectors Gold Miners ETF 8 százalékot, az S&P SPDR Gold Trust ETF pedig több mint 7 százalékot gyengült az elmúlt két hónapban.
Mindemellett
az arany általános kilátásai elég gyengék
– tette hozzá Eddy Elfenbein, a Crossing Wall Street blog szerkesztője. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis ebben az évben várhatóan háromszor emel majd kamatot, ellenszelet generálva ezzel az aranypiacon, valamint fokozva a dollár erejét. Minden egyes kamatemelés árt egy kicsit az aranynak, így a befektetők számára az lehet a legjobb, ha távolságot tartanak a nemesfémtől – érvelt Elfenbein.