Az utóbbi évek során nemcsak hogy növekedtek a bérek, de évről-évre egyre nagyobb mértékű növekedésnek lehettünk szemtanúi, ami a verseny- és közszféra dolgozóit egyaránt érintette.
2016-ban a nettó átlagbérek 7,8 százalékkal növekedtek,
ami a pénzromlási ütemet is beleszámítva azt jelenti, hogy átlagosan 7,5 százalékkal több pénz maradt az emberek zsebében.
Ráadásul az idei év is béremelkedéssel indul, hiszen a minimálbért és garantált bérminimumot keresők fizetése 15 és 25 százalékkal nő (bruttóban 127 500 illetve 161 000 forint fog szerepelni februárban a bérpapíron).
De a gazdaság számos szektorában tapasztalható egyre nagyobb ütemű bérnövekedés, és ebben kétségtelenül érződik az állam és a versenyszféra részéről érkező bérfejlesztések hatása. Ráadásul az év elejével is egyre többet hallani a különböző vállalati akciókról,
több cég is jelezte, hogy a minimálbér emelése mellett a többi dolgozó fizetését is megemeli.
Az említett tényezőket nagymértékben támogatja
a szociális hozzájárulási adó 5 százalékos csökkentése,
mivel mozgásteret ad a cégek számára, hogy emeljék a béreket, ugyanakkor a munkaerőhiány is hozzájárul a cégek bérköltségeinek megemelkedéséhez. Ezek hatására leginkább a nagyobb vállalatok lehetnek képesek érdemi béremelése, ugyanakkor az amúgy is alacsonyabb béreket fizető kisebb cégek már nagyobb gondban lehetnek.
Ami nagyon jó hír, hogy a szakértők szerint is elképzelhető 5-6 százalékos emelkedés az átlagbérek terén, és mindez úgy, hogy a minimálbérek emelkedése 4,5 százalékkal növeli az átlagbért. Használja a következő kalkulátort és találja meg az Önhöz leginkább illő befektetési lehetőséget!
A béremelések miatt így várhatóan több pénzzel gazdálkodhatnak mind a minimálbért, mind az annál magasabb bért keresők. Az már biztos, hogy
a minimálbéresek 12 ezerrel, míg a garantált bérminimumot keresők 21 ezer forinttal több pénzt vihetnek haza nettóban.
Megnéztük azt is, hogy egy 6 százalékos béremeléssel számolva egy átlagbért kereső mennyivel kaphat idén többet, mint tavaly. 2016 végén a bruttó átlagbér 252 ezer forint volt, így idén 15 ezer forinttal több lehet a bruttó átlagbér, vagyis elérheti a 267 ezer forintos szintet.
Ugyan a bruttó fizetés növekedése is jó hír, de sokkal jobban érdekel minket, hogy nettóban ténylegesen mennyit is kapunk kézhez. Ez alapján egy gyermekkel nem rendelkező, átlagbért kereső magyar 167 ezer forintos nettóval számolhatott tavaly év végén, míg idén ez már 177 ezer forintra nő, vagyis durván 10 ezer forinttal több fizetést kaphat idén. Az adókedvezmény figyelembevételével a tavalyi nettó 190 ezer forint volt, viszont idén már 200 ezer forintra is nőhet.
Ha minket is érint a béremelés, érdemes lehet azon elgondolkodni, hogy a többlet forintokat valamilyen pénzügyi célunk megvalósítására fordítsuk. Már havi pár ezer forint is sokat jelent, ha következetesen hónapról-hónapra képesek vagyunk megtakarítani és kis idő elteltével már szép summát is képesek vagyunk összegyűjteni.
Ehhez számos megtakarítási forma adott, hiszen lehetővé teszik havi kis összegek megtakarítását is. Amire mindenképp figyeljünk, hogy
igyekezzünk a legolcsóbb alternatívát kiválasztani, hiszen némely esetben a költségek olyan nagyok is lehetnek, hogy a hozamunk nagy részét elvihetik.
A következőkben néhány tippet adunk, hogy miben lehet érdemes gyűjteni a többlet forintjainkat.
a bankszámlánkra érkező pénz egy részét elkülönítjük
és ehhez az összeghez nem nyúlunk hozzá. Ennek hátránya, hogy elesünk a kamattól és a könnyű hozzáférhetőség miatt kísértésbe is eshetünk és elszórhatjuk az összeget.
egy rendszeres befektetési program lehet jó megoldás,
hiszen ezáltal havi rendszerességgel tudunk befektetési alapot vásárolni. Széles paletta is a rendelkezésünkre áll, igényeinknek megfelelően tudunk az eltérő hozammal és persze kockázattal jellemezhető alapok között válogatni.
Aki lakáscéllal szeretne megtakarítani
(lakásvásárlás, építés, felújítás, hiteltörlesztés)), azok számára a lakástakarékpénztár messze a legjobb megoldást jelenti. Már havi néhány ezer forinttól is elindítható, és kétségtelen előnye, hogy az állam minden befizetésünket 30 százalékkal megtoldja (20 ezer forintos havi befizetésig, ami évente maximum 72 ezer forintot jelent). Ezáltal 10 százalékos éves hozamot kínál nekünk ez a megtakarítási forma, ami a legmagasabb kockázatmentes hozamot jelenti jelenleg a piacon.