Idén túlsúlyban vannak azok
az adóváltozások, amelyek tényleg pozitívak a kkv-kra nézve,
kezdte előadását Izer Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a Piac és Profit Adóváltozások – 2017 című konferenciáján.
Szerinte Magyarország növekedésének motorja mindig is a cégek növekedése volt: ha egy cég megfelelően tudott bővülni, az fel tudott venni újabb munkaerőt.
A novemberi megállapodás fókusza az volt, hogy segítsék a társaságok termelékenységét, hatékonyságát. Ennek egyik célja, hogy ne menjenek külföldre a munkavállalók, ezt pedig béremelésekkel kívánják elérni.
Izer Norbert előadásában hangsúlyozta, hogy csökkentenék az adóék szintjét is: a mostani 48 százalékról 42 százalékra vinnék le az munkavállalót terhelő elvonások mértékét.
Az EU-ban a társasági adót nézve Magyarország lesz a legversenyképesebb, jelentette ki a helyettes államtitkár.
A társasági adó mértéke 2017-től 9 százalék.
Ez az adónem a legkomplexebb, mondta Izer, aki hozzátette, hogy a tao inkább a nagyobb cégekre van optimalizálva.
A kkv-kat érintő egyszerűsített adónemek, a kata és a kiva az adóváltozások hatására szerinte sokkal inkább vonzóbb lesz a kisebb cégeknek. Amelyik cég nagyobb bérfejlesztéseket tervez, érdemes a kivában gondolkodnia, hiszen több kedvezményt is kaphat. (A kiva adókulcsa 14 százalékra csökkent, jövőre pedig tovább mérséklődik, és 13 százalék lesz.)
A katások száma 200 ezer fölé nőtt 2017-re, miután duplájára emelkedett az értékarány – az árbevételi határ 12 millióra nőtt.
A kata valóban a legkisebbekre van optimalizálva,
végtelenül egyszerű, havi 50 ezer forint befizetésével le van tudva az adókötelezettség.