Az amerikai befektetők jelentős része szinte teljesen lemondott a kontinentális Európáról, mivel ez a régió volt az elmúlt időszak geopolitikai trendjeinek egyik nagy vesztese – nyilatkozta a Financial Timesnak Joseph Oughourlian, a másfél milliárd dolláros Amber Capital hedge fund alapítója. Donald Trump ugyanis szinte nyíltan támogatja az európai integráció szétesését, aminek a brexit csak a kezdete volt – tette hozzá.
Noha a fősodor befektetőinek jelentős része továbbra is tartózkodik Európától,
a korai vásárlók tavaly igen szép profitokat érhettek el.
Az előbbit erősíti meg a Bank of America Merrill Lynch legutóbbi havi felmérése is, melyből kiderült, hogy a befektetők döntő többsége még kitart az USA mellett, az euróval kapcsolatos hangulat pedig mélyponton van.
Ezzel szemben viszont konszenzus van abban, hogy
a fundamentális értékeltségek alapján Európa megítélése túlságosan negatív.
Nagyon ritkán fordult elő ugyanis a múltban, hogy az európai részvények ennyire olcsók legyenek a globális részvénypiachoz képest. Ahogy pedig sokan a Trump által fűtött kereskedés, illetve az európai politikai bizonytalanságok bűvkörében mozognak, az amerikai és az európai papírok közti szakadék kitartóan széles.
Az amerikai S&P 500 index az ár és a várható nyereség arányát tekintve (P/E ráta) 17-szeres szinten forog, szemben a Euro Stoxx 600 index kevesebb mint 15-szörös értékeltségével. Mindez sok befektetőt arra ösztönzött, hogy elkezdjen európai részvényeket vásárolni.
Különösen azok a dél-európai vállalatok izgalmasak, amelyek sokszor igen komolyan támaszkodnak az amerikai üzletekre,
viszont a piacon mint „európai társaságokat" büntetik.
Azok pedig, akik időben lecsaptak a lehetőségekre, igen jól is kereshettek az olcsó papírokkal. Az Amber Capital aktivista alapja például 17 százalékos hozamot generált az elmúlt évben, és továbbra is építi föl a pozícióit Dél-Európában. Oughourlian szerint a jelenlegi, Európával kapcsolatos félelmek eltúlzott piaci reakciókhoz vezettek, és éppen ezért vonzó befektetési lehetőségeket kínálnak.
Ezzel párhuzamosan a Southeastern Asset Management európai fókuszú alapja
30,5 százalékos hozamot produkált 2016-ban.
Ezt a nyereséget elsősorban az Applus ipari cégben felvett jelentős pozíció hozta össze. A vállalattal ugyanis a spanyol tőzsdén kereskednek, azonban bevételeinek több mint harmada az amerikai kontinensről, míg negyede Ázsiából, a Közel-Keletről és Afrikából származik.
Az Applus pedig csak egy példa arra, hogy a Southeastern sikeresen csapott le az amerikai társaikhoz képest szenvedő európai cégekre. Még 2015 elején nagyobb pozíciót vettek föl az Adidasban, amely komoly kedvezménnyel forgott amerikai riválisa, a Nike árfolyamához képest. Mindössze két év alatt a német társaság részvényének értéke háromszorosára emelkedett.
Mindazonáltal a befektetők nincsenek meggyőződve arról, hogy a Donald Trumptól várt infrastrukturális beruházások az európai cégekre is pozitív hatással lehetnek. Az építőanyagok gyártásában utazó CHR csakúgy, mint a HeidelbergCement lényegében stagnált a piacon az amerikai választások óta. A Londonban jegyzett, felszerelések bérlésével foglalkozó Ashtead ezzel szemben harmadával erősödött Trump megválasztását követően. Ez utóbbi cég azonban komoly üzleti tevékenységet végez az Egyesült Államokban.
Bár elsősorban a részvénypiaci befektetők igyekeznek lecsapni az európai előnyökre,
az adósságspecialisták szintén próbálják megragadni a kínálkozó alkalmat.
Ők azok, akik abban a hitben vonnának be pénzt befektetőktől, hogy az európai adósságpiac kevésbé telített, mint az észak-amerikai, éppen ezért igencsak vonzó értékeket biztosít. A 10,6 milliárd dolláros New York-i Avenue Capital például most egy olyan alaphoz gyűjt tőkét, amely nyugat-európai, a nehéz időszakokban is pénzügyileg megbízhatónak tekintett vállalatok adósságait vásárolná föl.
Mindent összevetve tehát az látszik, hogy jóllehet még mindig nagy a bizonytalanság az európai környezettel kapcsolatban, egyre több amerikai befektető érzi úgy, hogy az USA fokozódó politikai kockázatai megnövelik az olcsó európai lehetőségek vonzerejét.