Ebben az évben a feltörekvő piaci eszközök közepes vagy magas egyszámjegyű hozamot produkálhatnak – idézi a Bloomberg Michael Bolligert, a UBS Wealth Management feltörekvő piaci részlegvezetőjét.
Az ügyfelek pedig idén kényelmesen fektetnének a fejlődő gazdaságokba, miután 2016-ban a részvények és a kötvények egyaránt szépen teljesítettek, ráadásul várhatóan idén is folytatódik a tőkebeáramlás a térségbe – tette hozzá.
Jó év volt a 2016-os, és ezt az emberek is felismerték – hangsúlyozta Bolliger.
Az ügyfeleknek szükségük van néhány negyedévnyi jó teljesítményre, hogy felpörögjenek, és megemelkedjen az érdeklődésük.
Jelenleg éppen ez történik – mondta.
A példa nélküli jegybanki élénkítés tavaly globális vadászatot indított a magasabb hozamokért, megnövelve a keresletet a fejlődő gazdaságok eszközei iránt. A befektetők étvágya pedig még mindig igen erős. Ezt támasztja alá, hogy a január 25-én véget ért héten a feltörekvő piaci részvényekbe fektető alapok
1 milliárd dollárnyi új tőkét vonzottak,
ami három hónapja a legnagyobb összeg volt – derül ki az EPFR Global adataiból.
Ezzel párhuzamosan Bolliger három olyan témát, illetve területet emelt ki, amelyre meglátása szerint érdemes komoly figyelmet fordítani a következő időszakban.
A UBS ügyfelei minimálisan vagy egyáltalán nincsenek jelen a Közel-Keleten. Mindazonáltal a jelenleg futó reformprogramok, valamint az olaj- és gázexporttól való függőség csökkentésével kapcsolatos tervek kedvező lehetőségeket jelenthetnek a hosszú távú befektetőknek.
Bolliger
kiemelte továbbá az orosz részvényeket,
melyek a személyes kedvenc eszközeinek számítanak. Meglátása szerint az orosz gazdasági recessziónak vége, és a növekedés akár 1,5 százalékig fokozódhat. Éppen ezért Bolliger átállást javasol az orosz kötvényekről a részvényekre.
Van azonban egy negatív tényező is, amely kellemetlen hatást gyakorolhat a feltörekvő piacokra: az Egyesült Államok munkaerőpiaca. A gyorsuló bérinfláció ugyanis arra késztetheti az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedet, hogy ebben az évben a tervezett két kamatemelés helyett
akár négyszer vagy ötször is szigorítson.
Egy ilyen forgatókönyv megvalósulása esetén a dél-afrikai és a török fizetőeszközök szenvednének a leginkább – hangsúlyozta Bolliger.