A közel-keleti térség befektetői adták a külföldi kereskedelmi ingatlanvásárlások 24 százalékát Nagy-Britanniában a negyedik negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 10 százalékkal – idézi a Bloomberg a Fidelity International adatait. Ezzel együtt minden más külföldi régió csökkentette a vásárlásait.
Az látszik, hogy a közel-keleti ügyfelek egyre nagyobb étvágyat mutatnak London iránt – jelezte a Knight Frank brókere, Stephen Clifton. Hozzátette,
két kulcsfogalom áll a jelenség mögött: a deviza és a stabilitás.
London üzleti negyedében ugyanis hét éves mélypontra süllyedtek az irodaárak a brexitszavazást követően, ami azt eredményezte, hogy az ingatlanalapok is pánikba estek, félve a további zsugorodástól. Ezzel szemben viszont az értékek stabilizálódtak, ahogy a külföldi befektetők a gyenge font következtében jelentős kedvezménnyel juthattak hozzá az ingatlanokhoz a referendumot követően.
Az olcsó font azonban önmagában még nem elegendő vonzerő a közel-keleti befektetőknek, akik erősen támaszkodnak az olajbevételekből adódó dollárvagyonra. Mielőtt tavaly az olaj évtizedes mélypontra zuhant volna, a régióból érkezők jól ismert és értékes ingatlanokat vásároltak a brit fővárosban.
Majd 2015-ben bekövetkezett a fekete arany összeomlása, amivel párhuzamosan a londoni ingatlanok értékei rekord magasságokba szöktek. Ez azt eredményezte, hogy
a közel-keleti térségből érkező befektetések összesen hat egymást követő negyedévben mutattak lassulást.
Most azonban a Fidelity számai szerint a régió befektetői visszatértek, és a negyedik negyedéves 1,6 milliárd fontnyi befektetett összeggel 83 százalékos éves alapú bővülést hoztak össze.
Noha a font összeomlása az ázsiai vásárlók számára is előnyt jelent, Kínában például a kiáramló tőkére vonatkozó állami korlátozások megnehezítik a helyzetet. Ez pedig elősegíti, hogy a közel-keleti vásárlók növeljék a piaci részesedéseiket – hangsúlyozta Matthew Richardson, a Fidelity International kutatócsoportjának vezetője. Az sem mellékes, hogy a térség számos befektetője régóta tartó jó kapcsolatot ápol Nagy-Britanniával, ráadásul az oktatási és a jogi rendszer is a stabilitás érzetét kelti – tette hozzá.
A devizahatásból fakadó kedvezmények mellett a londoni irodák a jelenlegi árakon már
más európai városokhoz képest is egyre izgalmasabb lehetőséget kínálnak.
Az első osztályú irodák hozamai Párizsban 3, míg Berlinben 3,5 százalékosak. Ezzel szemben a londoni üzleti negyed 4,25 százaléka megfizethető áron igencsak vonzó – mondják a Kinight Franknél.
Vannak olyan befektetők, akik jól ismerik Londont, és tudják, manapság a történelmi átlagnál sokkal kedvezőbben lehet megvásárolni ezeket az eszközöket – tette hozzá a KPMG brit ingatlanpiaci részlegének vezetője, Andy Pyle.