A nyersanyagpiacok valószínűleg várakozó állást vesznek majd föl, ahogy az elmúlt időszak felfutásának megerősítésére várnak – mondják a Goldman Sachs elemzői. A befektetők ugyanis most már látni akarják, hogy az OPEC kitermelés csökkentése valóban enyhíti az olaj kínálati oldalát, de várják az erősödő feldolgozóipari adatokat, valamint a kínai adóssághelyzettel kapcsolatos számokat is. Vagyis eljött az a pillanat, amikor a piacoknak immáron valós aktivitásra van szükségük – írja a CNBC.
A banknál megjegyzik, hogy a legutóbbi adatok alapján a globális GDP-növekedés 4,4 százalék körül alakulhat, meghaladva a Goldman korábbi, 3,6 százalékos becslését. A nyersanyagpiacokra nézve hangsúlyozzák azonban, hogy
a felfelé ható kockázatok nagyobbak a fémek, mint az olaj esetében.
Az utóbbi piacán ugyanis az amerikai palaszektor felpörgése lenyomhatja a nyersolaj árfolyamát.
Az elemzők figyelmeztettek, hogy amennyiben nem szűkülnek a készletek és a befektetők nem látnak valódi aktivitást, úgy komoly korrekció ütheti meg a nyersanyagárakat csakúgy, mint az egész pénzügyi piacot.
Az olaj tekintetében a Goldman úgy számol, hogy
a hordónkénti árfolyam a második negyedévben elérheti az 57,50 dolláros szintet, mielőtt visszacsúszna 55 dollárra az év további részében.
Ezzel együtt a réz piacán a banknál erős kínai kereslettel számolnak, amely a kínálati kockázatokkal együtt tovább nyomhatja fölfelé a nyersanyag árát.
Az arany kapcsán azonban visszafogottak az elemzők. A három, hat, illetve 12 hónapra vonatkozó előrejelzések szerint az arany unciánkénti árfolyama 1200, 1200, valamint 1250 dollár lehet, ami nem áll messze az azonnali szállítású arany jelenlegi, 1233 dollár körüli árfolyamától. A Goldman egyébként úgy számol, hogy
az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed idén háromszor emel kamatot,
ami várhatóan nyomást helyez majd az aranyra.
Mindemellett viszont az amerikai részvénypiaci rali az év második felére elhalványulhat a geopolitikai kockázatok miatt – hangsúlyozzák az elemzők. Ilyenek például az európai választások vagy az esetleges kereskedelmi konfliktusok, amelyek viszont erősíthetik az arany árfolyamát.
Van azonban egy olyan nyersanyag, amely igen nagy bajba kerülhet a következő időszakban, a jelenlegi optimizmus ellenére is: a palládium. A Goldman szerint ma igen könnyű a palládium emelkedésére fogadni, mivel a fém piacán strukturális hiány mutatkozik, ráadásul a kínai és a feltörekvő piaci autóipar várható növekedése csak fokozza majd a keresletet. Ehhez jön még, hogy a várható amerikai adócsökkentések az Egyesült Államok autóeladásait is erősíthetik.
Mindazonáltal a Goldman arra figyelmeztet, hogy
az amerikai autópiac a 2016-17-es időszakban elérheti a csúcspontját, melyet több évnyi csökkenés követhet.
Ráadásul – teszik hozzá – ha az USA korlátozza az autópiaci kereskedelmet, az magasabb autóárakhoz, illetve alacsonyabb amerikai eladási számokhoz vezethet.