Ahogy a negyedik negyedéves vállalati jelentési szezon a végéhez közeledik, az látszik, hogy a Stoxx Europe 600 Index tagjai éves alapon 11 százalékos profitnövekedést könyvelhettek el, ami a legizmosabb teljesítmény volt az elmúlt két évben. Ezzel párhuzamosan az amerikai S&P 500 mutató vállalatai csupán 5 százalékos emelkedést tudnak felmutatni – idézi a Bloomberg a JP Morgan Chase adatait.
Ráadásul az elemzők szerint
az év további részében is jobban teljesíthetnek az európai cégek amerikai társaiknál.
Ezt a lehetőséget támasztja alá a gyenge euró, a nyersanyagárak emelkedése, valamint a korábban nehéz helyzettől szenvedő bankszektor folyamatos talpra állása.
Következésképpen a régóta várt profitfelpattanás folytatódhat Európában, ahogy az olyan kulcsfontosságú ágazatok, mint a bankszektor, helyzete javul – mondja Emmanuel Cau, a JPMorgan részvénypiaci stratégája.
Fontos azonban, hogy a bázis igen alacsony, ahogy az eurózóna cégeinek eredményei történelmi távlatban továbbra is gyengék – tette hozzá Cau.
A pénzügyi szektor például igencsak lehúzta az általános piacot az elmúlt években,
de most ez a terület is egyre szebb képet mutat. A kötvényhozamok emelkedése, illetve a hitelnövekedés egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy a bankok a piac egészénél jobb nettó javulást érjenek el – hangsúlyozta az elemző.
Az év további részét is optimistán várhatják az európai cégek, mivel a profitvárakozások is szebben alakulnak, mint amerikai versenytársaiknál. Az év eleje óta az európai társaságokra vonatkozó prognózisok 1 százalékkal javultak – a ciklikus papírok állnak az élen –, míg az elemzők 1,7 százalékkal vágták vissza amerikai várakozásaikat ugyanebben az időszakban.
Ezzel párhuzamosan más adatok is azt támasztják alá, hogy a közeljövőben jól mehet az európai cégeknek. A nyereségvárakozásokkal kapcsolatos konszenzusok terén például a megemelések és a lefokozások arányszáma 1,02-es a Bank of America-Merrill Lynch adatai szerint. A paritás fölötti érték pedig historikus távlatban arra utal, hogy erős hónapok állhatnak a régió részvényei előtt.
Részvénypiaci szempontból különösen jelentősek a vállalati eredmények, tekintettel arra, hogy
a megelőző néhány évben éppen a gyenge profitnövekedések következtében maradtak le az európai papírok az amerikaiak mögött
– emelték ki a Barclays stratégái. Hangsúlyozták, az elmúlt hét évben az európai vállalatok többek között az infláció hiányával is harcoltak. Amennyiben azonban az infláció emelkedik, a cégek árazásai is fokozódhatnak, aminek következtében a haszonkulcsok is javulni kezdenének.