A februári 0,6 százalékos országos drágulás 297 832 fontra nyomta föl az átlagárat a szigetország ingatlanpiacán – idézi a Bloomberg az Acadata és az LSL hétfőn közzétett számait. Mindazonáltal az éves árnövekedés immáron a 12. hónapban gyengül. A mostani 2,4 százalék a legalacsonyabb szám 2013 óta.
A januárra vonatkozó regionális adatok szerint
a londoni ingatlanok 0,4 százalékkal drágultak decemberhez képest.
Ezzel a főváros megtörte a két hónapos csökkenést, és a legdrágább kerületekben tapasztalt áremelkedés erősen hozzájárult a februári erősödéshez.
Ezzel együtt London ingatlanpiaca még mindig súlyos kihívásokkal néz szembe – hangsúlyozzák az Acadata elemzői. Megjegyzik, az árak éves izmosodása majdnem öt éve nem volt ilyen gyenge, a tranzakciók pedig az elmúlt három hónapban 22 százalékkal zsugorodtak az egy évvel korábbi szintekhez képest.
Tavaly egyébként a brit főváros az egyik legrosszabbul teljesítő volt a vizsgált 10 régió közül. Ez részben annak tudható be, hogy a brexitszavazás által generált bizonytalanságok, illetve az adóemelések visszafogták a vásárlási kedvet. Nem elhanyagolható tényező azonban, hogy
London ingatlanpiaca továbbra is rendkívül drágának számít.
Ezt támasztják alá a Lloyds Bank múlt hónapban közzétett adatai, melyek szerint London (és vonzáskörzete) a bérekhez képest az ország második legkevésbé megfizethető városának számít Oxford mögött.
London szempontjából mindazonáltal különösen jelentős, hogy a külföldi vállalatok és befektetők milyen mértékben lépnek be a piacra. Az elmúlt időszakban több hír is napvilágot látott azzal kapcsolatban, hogy
a nemzetközi cégek egyre kevésbé költöztetik Londonba a munkatársaikat,
aminek következtében a londoni luxusingatlanok is szenvednek.
Ezzel párhuzamosan úgy tűnt, a közel-keleti ingatlanbefektetőkre még számíthat London, mivel a gyenge font és az emelkedő nyersanyagárak sokaknak vonzó lehetőségeket biztosít a térségben.