Theresa May brit miniszterelnök alaposan felrázta a környezetet a font, illetve a brexittel kapcsolatos tárgyalások körül – mondta a Deutsche Bank elemzője, George Saravelos, aki mostanáig az egyik leginkább pesszimista stratégának számított a font piacán. A június 8-ra beharangozott brit előrehozott választások ugyanis meglepték a pénzügyi piacokat, miután az elemzők többsége úgy vélte, a font egy kitartó bizonytalansági perióduson megy majd keresztül brexit miatt – írja a Financial Times.
A kormányfői bejelentést követően azonban a brit deviza öthónapos magasságba emelkedett, kitörve az 1,20-1,27 dolláros tartományból, ahol október közepe óta tartózkodott.
Ez az elmozdulás, pedig a bluechip részvényeket tömörítő FTSE 100 indexre is hatással volt.
A mutató ugyanis korábban profitált a gyenge fontból, azonban a mostani felpattanás eredményeként olyan veszteséget produkált, amelyre a brexitszvazást másnapja óta nem volt példa.
A font erősödésének egyik oka, hogy a referendum óta először vált realitássá, hogy megvalósulhat a soft brexit, vagyis a piaci és gazdasági szempontból békés válás a kontinens és a szigetország között.
Az előrehozott választás egyébként
egy jól átgondolt taktikai húzás May részéről.
Egyrészt ugyanis visszafoghatja vele pártjának euroszektpikusait, másrészt megerősített felhatalmazást kap a tárgyalásokhoz. Ezzel párhuzamosan pedig az egész tárgyalássorozat kontextusát is megváltoztatja, mivel a 2020-as választások irreális tárgyalási menetrendet kényszerítettek volna a kormányfőre.
Mindemellett a fonttal kapcsolatos piaci hangulat két táborra osztható. Az egyik növekvő aggodalmakkal figyeli a brexit kibontakozását, míg a másik úgy látja, a brit deviza igen olcsó.
A font egyébként az elmúlt hónapban szépen teljesített, és csupán a japán jen tudott lendületesebben izmosodni a dollár ellenében. Ráadásul Nick Parsons, a National Australia Bank elemzője szerint most további terep nyílt meg a font emelkedése előtt. A politikai kockázatok újraértékelése mellett ugyanis
Nagy-Britannia versenyképes növekedést, inflációt, valamint kamatkörnyezetet tud fölmutatni, miközben a font igencsak olcsónak számít
– tette hozzá Steven Andrew, az M&G menedzsere.
Mindazonáltal vannak olyan elemzők is, akik sokkal pesszimistábba hangulatban készülnek a rendkívüli választásokra. Egyesek szerint ugyanis ez az esemény csak még tovább növeli a brexit körüli politikai és gazdasági bizonytalanságokat, mivel
csak egy plusz tényezővel bonyolítja az egyébként is zavaros helyzetet.
A nehezen kiszámítható környezet pedig kellemetlenül érintheti az üzleti beruházásokat is. Nem mellékesen pedig az is kérdéses, hogy a választásokat követően valóban erősödik-e majd May pozíciója, illetve nem egyértelmű, hogy a befektetők automatikusan elhiszik-e majd, hogy a miniszterelnök az esetelegesen nagyobb fölhatalmazást a soft brexit érdekében használja föl.