Az elmúlt időszakban sokan temették az úgynevezett értékalapú kereskedést, amelynek lényege, hogy a befektetők olyan részvényeket vásárolnak, melyek a reális értékeikhez képest kedvezményes áron forognak. A nyugdíjasok azonban kiemelten kedvelik ezt a típusú eszközt, mivel történelmi összevetésben vonzó osztalékhozamokat biztosít – írja a Business Insider. A közeljövőben pedig éppen innen jöhet a következő emelkedési hullám a piacon.
A kedvezményesen forgó „értékrészvények" (value stock – a vállalat fundamentális értéke miatt) mögötti cégek ugyanis várhatóan jelentősebb profitnövekedéseket produkálnak majd, mint a „növekedési részvények" (growth stock – a vállalat növekedési potenciálja miatt). Ez utóbbi csoportban olyan papírok vannak, melyek profitbővülése az általános várakozások szerint meghaladja a piaci átlagot.
Ezek a részvények gyakran nem is fizetnek osztalékot, mivel a társaságok inkább visszaforgatják a tőkét – a technológiai cégek tipikusan ebbe a kategóriába tartoznak. Mivel ezen esetben a befektetés nem az osztalékból származó jövedelemre épít, hanem kizárólag a vállalat teljesítményére,
sokkal nagyobb kockázattal (árfolyamkilengésekkel) is jár, amennyiben a cég valamiért nem tud megfelelni a várakozásoknak.
Éppen ezért lehetnek vonzók a biztonságosabb „értékrészvények" az idősebbek számára.
A fentiek akkor válnak igazán érdekessé, ha figyelembe vesszük, hogy
a hagyományosan biztonságosnak tartott állampapírok hozamai manapság rendkívül alacsonyak
az Egyesült Államokban, a jegybank szerepét betöltő Fed pedig nem is nagyon tesz ez ellen semmit. Így pedig világos, hogy miért kedvezők az „értékrészvények" a biztonságra törekvő, de egyen hozamra is vágyó befektetők szemében.
Ráadásul a monetáris politikán kívül az amerikai gazdaság állapota is kedvez ennek az eszközkategóriának. Ahogy ugyanis a piaci fókusz a vállalati profitokról egyre inkább áttevődik az amerikai gazdaság kitartó és lassú talpra állására,
korlátok közé szorul a „növekedési részvények" további felfutásának lehetősége
– mondja az S&P Global Market Intelligence egyik vezetője, Mike Thompson.
Az amerikai politikával járó piaci bizonytalanságok, Thompson szerint, szintén ezt a trendet erősítik. A választások utáni befektetői lelkesedés – melyet az azóta kétségessé váló kormányzati intézkedésekkel kapcsolatos várakozások fűtöttek – ugyanis kezd elhalványulni. Ez pedig azt jelenti, hogy a piaci szereplők egyre inkább berendezkednek egy alacsonyabb növekedésű környezetre.
Az sem mellékes, hogy bár az „értékrészvények" definíció szerint olcsóbbak, mint a „növekedési papírok",
a két csoport árfolyamai között fennálló eltérés az elmúlt időszakban a szokásosnál is kedvezőbb vételi lehetőséget teremtett.
Thompson rámutatott, hogy míg az S&P 500 Value Index alig marad el a történelmi átlagától, az S&P 500 Growth Index jócskán meghaladja a hároméves átlagát.
Mindezek a fejlemények pedig a szakértő szerint arra utalnak, hogy a megnyílik az út a részvénypiac további menetelése előtt, de már más alapon, mint korábban.