A norvég főváros sikerét átfogó szemléletmóddal készült programjának köszönheti. A bizottság a pályázat értékelésekor kiemelte: Oslo városának a biodiverzitás megőrzése, a társadalmi befogadás előmozdítása, valamint a tömegközlekedés, az egészségügy, illetve ezeknek a területeknek az integrált fejlesztése volt egyaránt fontos.
Nagyon sokat nyomott a latba, hogy az észak-európai fővárosnak hatalmas erőfeszítéseket tett az autós közlekedés visszaszorítása érdekében.
Az európai népesség döntő többsége városokban él. A környezettudatosság, a fenntartható fejlődés és a városlakók életminősége olyan területek, amelyek fejlesztése illetve megőrzése csak együttesen valósítható meg.
Az európaiak több mint kétharmada városokban él. Az Európa Zöld Fővárosa cím mutatja, hogy a városok úgy is növekedhetnek, hogy közben megőrzik zöld szívverésüket."
- mondta Karmenu Vella környezetpolitikáért felelős uniós biztos.
Oslo mellett, más városok erőfeszítéseit is díjazták.
A belgiumi Leuven és a svédországi Vaxjö megosztva kapta az Európai Zöld Levél díjat 2018-ban.
Erre az elismerésre olyan, 20-100 ezres lakosságú városok nyújthatnak be pályázatot, amelyek sokat tesznek a környezet minőségének javításáért. A belga várost az energiahatékonyság és a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében díjazták, míg a svéd település a fenntartható fejlődés miatt emelték ki.