A súlyos csalási ügyek felderítésére szakosodott brit nyomozóiroda szerint egészen a 2008-as pénzügyi válságig nyúlik vissza, amikor a Barclays a piacról hajtott fel pótlólagos tőkét.
A Barclays, valamint a Qatar Holding és a Challenger Universal Ltd. katari alapok között 2008 júniusa és októbere között történt tranzakció, de a vádemelés kiterjed egy
3 milliárd dolláros hitelkeretre,
amelyet a Barclays nyújtott 2008 novemberében a katari államnak.
Vádat emeltek John Varley, a Barclays akkori vezérigazgatója
és három volt területi igazgató ellen is.
A válság idején a brit kormány és a brit jegybank - minden idők legnagyobb - garanciavállalásokkal együtt összesen 500 milliárd fontos, vagyis átszámítva 180 ezer milliárd forintos bankmentő programját indította el, amelynek révén állami tulajdonba kerültek brit nagybankok.
Az akkor részlegesen államosított két legnagyobb bank, a Royal Bank of Scotland és a Lloyds megmentésére több mint 65 milliárd font tőkeinjekciót fordított a kormány. A Barclays nem kért a támogatásból, hanem katari partnereivel lebonyolított tranzakciókból vont be pótlólagos likviditást. A nyomozóhatóság szerint ebből a pénzből juttatott vissza a Barclays a katari államnak 3 milliárd dolláros hitelkeret formájában.