Példátlan mértékben fektetett be tavaly külföldi eszközökbe Kína szuverén vagyonalapja, ahogy a China Investment Corporation (CIC) egyre jobban tolódik el a hazai befektetések felől nemzetközi vizekre – írja a Financial Times.
Mindeközben viszont a szingapúri szuverén vagyonalap, a Temasek, arra figyelmeztette Pekinget, hogy
sokkal óvatosabban kellene kezelnie az otthon kialakuló hitelbuborékot.
A szingapúri csoport egyébként hosszú távú befektetőnek számít Kínában, és régóta igen szorosan figyeli az ország kilátásait.
Ezzel együtt az összesen 814 milliárd dollárnyi eszközt kezelő CIC 2016-ban 6,22 százalékos hozamot ért el a több milliárd dollár értékű külföldi befektetéseivel. Ez pedig igen éles fordulatnak számít a 2015-ös, nagyjából mínusz 3 százalékos hozamhoz viszonyítva. A vagyonalap egyébként a megalapítása óta eltelt tíz évben 4,76 százalékos összesített nettó hozamról jelentett.
Noha az állam által irányított CIC nem indokolta meg világosan, mi eredményezte a látványos tavalyi javulást, az tény, hogy 2016-ban a vagyonalap lett a külföldi eszközök legnagyobb vásárlója az országban, összesen 19 milliárd dolláros befektetéssel.
A kínai vállalatok külföldi üzletei azonban idén eléggé megcsappantak a tavalyi rekordot követően,
ahogy a hatóságok erősen korlátozni kezdték a tőkekiáramlást.
Mindazonáltal az állam befektetési részlegének számító CIC úgy tűnik, továbbra is folytatja a külföldi terjeszkedést. Júniusban például megállapodtak a Logitor európai logisztikai cég felvásárlásáról, melyért 12,25 milliárd fontot fizettek a Blackstone-nak.
A Szingapúrból érkező figyelmeztetés hátterében részben az áll, hogy míg a kínai vagyonalap erőteljes optimizmussal fektet be külföldön, a Temasek tavaly sokkal óvatosabban tekintett a globális környezetre. Ezt támasztja alá, hogy a szingapúri alapnál 2009 óta először fordult elő olyan tavaly, hogy több eszközt adtak el, mint amennyit vásároltak.
Mindez pedig összekapcsolódik azzal, hogy a Temasek aggódik,
a gyenge kínai növekedés, illetve a lassú reformok nem tudják elég gyorsan stabilizálni a kínai gazdaságot ahhoz, hogy az megküzdjön a vállalati hitelekkel összefüggő sérülékenységgel.
Ennek a jelentőségét az is adja, hogy a CIC-nek igen komoly részesedései vannak kínai kereskedelmi bankokban csakúgy, mint az ország számos más pénzügyi intézményében.