A nagybankok pozitív véleményét az támasztja alá, hogy a líra a jelenlegi szinteken már „ordítóan olcsónak" számít – mondja Timothy Ash, BlueBay feltörekvő piaci stratégája. A török deviza ugyanis az elmúlt 12 hónapban a legrosszabbul teljesítő volt a vezető globális fizetőeszközök között, és mára elérte, hogy az OECD vásárlóerő-paritása alapján a világ leginkább alulértékelt devizájának minősül – írja a Bloomberg.
Noha normális esetben egy ennyire leértékelt fizetőeszközre akár le is csaphatnának a befektetők,
egy esetleges ralit az is gátolt, hogy Törökországban a helyiek inkább dollárt vettek,
ahogy a Recep Tayyip Erdogan elnök által bevezetett rendkívüli állapot politikai bizonytalanságokat idézett elő, az ország vállalatai pedig igen jelentős finanszírozási igényekkel küzdenek – hangsúlyozta Ash.
Mindazonáltal az emelkedés előjele lehet, hogy a líra ezen a héten áttörte a 3,50 körül húzódó szintet a dollár ellenében, ami fontos technikai és pszichológiai határnak számít.
Ezzel együtt a Société Générale londoni stratégája úgy nyilatkozott, a pénzintézetnél továbbra is erősen favorizálják a lírát más feltörekvő piaci devizákkal összehasonlítva. Phoenix Kalen
kiemelte a várakozásokat felülmúló gazdasági növekedést, az élénkítő intézkedéseket, valamint az éber központi bankot.
A líra egyébként csütörtökön és pénteken csak alig mozdult el a dollár ellenében, miközben idén már nagyjából 1,1 százalékot erősödött. Ez pedig igen biztató teljesítmény, tekintve a tavalyi 17 százalékos zuhanást. Ráadásul a líra vonzerejét az is növeli a térségben, hogy az HSBC véleménye szerint a török fizetőeszköz az egyetlen olcsó deviza a régióban.
Nem mellékesen
a lírában jegyzett eszközöket is igen nagy étvággyal vásárolhatják a befektetők
a hozamvadászat közepette. A török fizetőeszköz ugyanis a vezető likvid feltörekvő piaci eszközök között a legjobb hozamot tudja generálni. Ha pedig megtisztítjuk a volatilitástól, majdnem kétszer annyit fizet, mint a mexikói peso.
A legnagyobb ellenszelet azonban továbbra is a török politikai helyzetből adódó belső kockázatok jelentik. A líra felértékelődésével ugyanis a hazai befektetők inkább dollárt vesznek, miközben a keményvaluta tartalékok már elérték a rekordnak számító 165 milliárd dollárt júniusban.
Mindazonáltal Ash szerint
el fog jönni az a pont, amikor a helyiek is bedobják a törölközőt, és elkezdenek lírát venni.
Ha pedig a kormány enyhít a politikai helyzeten és a hazai befektetők körében is bekövetkezik a fordulat, akkor a török fizetőeszköz ralija meglepően erős lehet – tette hozzá.