A legnagyobb, állam által irányított „rossz bank" elnöke is kijelentette: „ez egy buborék". A China Huarong Asset Management vezetőjének szavai azért jelentenek sokat, mert Kínában eddig erősen vonakodtak elismerni, hogy baj van a hitelpiacon. Úgy tűnik, ez most megtört.
A Huarong egyébként nem teljesítő vagy rossz hitelekkel, illetve rendkívül kockázatos eszközökkel kereskedik. A probléma az, hogy a vállalat vezetője szerint ma már ott tartunk, a befektetők annyira biztosak abban, hogy a kínai kormány kézben tartja a hitelpiacot, hogy nem menekülnek a rossz eszközöktől, hanem öntik beléjük a pénzt – írja a Business Insider.
Ez pedig mára buborékot generált a rossz eszközök piacán – hangsúlyozta Lai Xiaomin. Ráadásul sokan úgy fektetnek be jelentős tőkét ezekbe a hiteleszközökbe, hogy nem profik, vagyis
nem is pontosan értik a piac működését, illetve a kockázatok nagyságát.
Ha tehát beüt a baj, nemcsak profithoz nem jutnak majd, de veszíteni is fognak – figyelmeztetett a Huarong vezetője.
Mindazonáltal nem Xiaomin az első, aki nyíltan felemelte a hangját az ország adósságpiacával kapcsolatban. A Fitch korábbi elemzője, Charlene Chu például nemrégiben hangsúlyozta, a kínai adósság ma már annyira nagy, hogy ez a mérték már szinte elképzelhetetlen.
„Mindenki tudja, hogy Kínában van hitelprobléma, de úgy látom, sokan elfeledkeznek annak mértékéről"
– mondta Chu. A szakértő hangsúlyozta, hogy itt már bőven globális léptékekről van szó, melyekről korábban mindenki azt gondolta, hogy ilyen mérték nem is lehetséges.
Nem véletlen, hogy belső források szerint a Bank of England kormányzója, Mark Carney egyenesen a kínai adósságállományt tartja a legfontosabb kockázatnak a pénzügyi stabilitásra nézve. Egyébként a brit jegybank hivatalos kommunikációja sem tér el nagyban ettől, inkább csak finomabban fogalmaz.
Ezzel párhuzamosan a kínai adósságstatisztikák igen látványosak.
A teljes adósság ma a kínai GDP nagyjából 300 százalékát teszi ki, miközben a vállalati szektor adóssága a GDP 170 százaléka,
nagyjából 18 ezer milliárd dolláros. Igen komoly kockázatot jelent az is, hogy a hitelállomány brutális növekedése mellett az adósságpiac nehezen átlátható. A kockázatos eszközök komplex termékeken és alig követhető kereskedési mechanizmusokon keresztül mozognak, vagyis a teljes veszélyt lényegében nem is lehet felmérni.
Nem meglepő, hogy sokan arra számítanak, olyan összeomlás jöhet, mint az Egyesült Államokban a Lehman Brothers esetében – ami lényegében a 2008-as válság kirobbanását jelentette. Egy ilyen esemény pedig az egész világgazdaságra hatással lenne.
További kellemetlenség, hogy a kínai kormány megoldási kísérlete a brit jegybank szerint még ronthat is a helyzeten. A vezetés ugyanis elkezdte szigorítani a banki szabályozásokat annak érdekében, hogy csökkentse a pénzügyi szektor eladósodottságát. Ez a lépés viszont felnyomta a piaci kamatokat, ami még inkább megnehezítette a hitelek törlesztését.