Franciaország-szerte komoly kihívássá vált vajat találni a boltokban. A növekvő kereslet miatt – különös tekintettel a közeledő ünnepekre – hiány alakult ki a piacon, amelyet felerősít a csökkenő kínálati oldal.
E két tényező együttes hatása miatt az ár folyamatosan emelkedik, ahogy korábban beszámoltunk róla, a vaj ára 2017-ben megduplázódott az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) szerint.
Azonban a francia szupermarketek a jelenlegi áraknál nem kívánnak többet fizetni a vajtermékekért,
ezért a beszállítók inkább a határon túl próbálják meg értékesíteni a vajat.
Emiatt azonban nemcsak vajból van hiány, hanem több fontos más termékből is, például a mártásokból és süteményekből is.
Franciaország a világ legnagyobb vajfogyasztója, ha az egy főre eső mennyiséget vizsgáljuk.
Thierry Roquefeuil, a francia tejtermelők szövetségének elnöke szerint a probléma oka, hogy a francia kiskereskedelmi egységek árháborút hirdettek, és nem hajlandóak néhány centtel többet fizetni még a vajért sem – írja a Bloomberg.
Mivel a francia tejtermelők azt tapasztalják, hogy a termékeiket külföldön átveszik magasabb áron is, így megkezdődött az áru kiáramlása Franciaországból.
A termelők érvelése szerint egyszerűbb Németországba vinni a tejtermékeket, mint belföldön alkudozni.
Az Agritel adatai szerint a vaj világpiaci ára szinte megháromszorozódott 2016-ban,
egy tonna vaj ára ugyanis 2500 euróról 7000 euróra ugrott.
Az európai piacon ennél némileg alacsonyabb ár tapasztalható az unió felmérése szerint, de a 6500 eurós tonnánkénti ár így is a legmagasabb azóta, amióta az EU adatokat közöl a termékről.
Mi a helyzet Magyarországon?
Korábban beszámoltunk róla, hogy a KSH adatai szerint a vaj és vajkrém ára 2017 augusztusára 12,5 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest. A termékek árai ennél akár jóval nagyobb mértékben is nőhettek. Például a Kunsági 100 grammos vaj ára 339 forintra emelkedett a tavalyi 169 forintról, de az import vajak is drágultak. Egy 100 grammos belga vajért tavaly 199 forintot, most 399 forintot kell fizetni ugyanabban a hipermarketben.
Bár a francia élelmiszeripari kereskedők szövetsége szerint csak átmeneti logisztikai problémáról van szó, a téma már a parlamentig is eljutott, ahol Stephane Travert, mezőgazdasági miniszter reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy hamarosan egyesség születik a termelők és a boltok között.
Szeretném megnyugtatni az összes fogyasztót, hogy a vaj hamarosan visszatér a boltok polcaira, és a fogyasztókat nem szabad megfosztani a francia áruktól.
A Nielsen szombati jelentése szerint a francia szupermarketek vajigényeinek 30 százalékát nem sikerült kielégíteni,
néhány helyen ez az arány 46 százalék volt.
A boltokban lévő készletek hiányát tovább fokozta, hogy a háztartások a rossz hírek hatására elkezdték felhalmozni a vajat, hiszen az ünnepek közelednek.
Szakértők szerint a vajhiány egyenes következménye annak,
hogy a tejtermelés 3 százalékkal visszaesett tavaly.
Emellett óriási a kereslet Kínában, akik a magasabb áron is felvásárolják a tejtermékeket.
Az Agritel iparági előrejelzése szerint a vajhiány nem lesz hosszú távú, és reményeik szerint a vaj jelenleg csúcson lévő ára a tejtermelés újbóli fellendülésével mérséklődni fog.
Hogy pontosan mikor ér véget a vaj árának emelkedése, azt egyelőre nehéz megjósolni, de fontos, hogy minél előbb megoldás szülessen a francia problémára, mert a tejtermék hiánya más élelmiszeripari termékek (croissant, szószok, péksütemények, töltelékek) kínálatának szűkülését is okozhatja.