A globális gazdaságtörténet egyik nagy iróniája lehet, ha a következő válság éppen abból a folyamatból adódik majd, melynek eredeti célja az előző válság leküzdése volt. Ez pedig az úgynevezett monetáris lazítás, vagyis a jegybankok azon politikája, amely az extrém alacsony kamatszintekre, illetve az eszközvásárlásokra épül. Ez a politika arra volt hivatott, hogy likviditást pumpáljon a válság miatt kiszáradt piacokra. Azonban ahogy ez az időszak véget ér, és a jegybankok visszavonják az élénkítéseket, beüthet a likviditási krízis.
A JPMorgan elemzői sietnek rávilágítani, hogy
a 2008-as válság is egyfajta likviditási válság volt.
Akkor azonban a háttérben a bankrendszer állt, amely mérgező jelzálog alapú értékpapírokkal fertőzte meg a piacokat.
Most viszont úgy állunk, hogy az eredmény hasonló lehet, csak a kiváltó ok más. Éppen ezért az időzítés is nagyrészt azon múlik majd, hogy a jegybankok milyen ütemben normalizálják a politikáikat, illetve hogyan alakul az üzleti ciklus – idézi a JPMorgan szakértőjét a Business Insider. Marko Kolanovic hozzátette, annyi hasonlóság mindenképpen mutatkozik a 2008-as időszakkal, hogy akkor is évekkel korábban (már 2006-ban) érkeztek olyan vélemények, amelyek viszonylag pontosan megjósolták a válságot.
Ezzel párhuzamosan a JPMorgan megjelölt olyan konkrét piaci jelenségeket is, melyek hozzájárulhatnak a likviditási válság eszkalálódásához. Ilyen folyamat, hogy
a befektetők egyre nagyobb arányban vonulnak át a passzív eszközök területére,
és maguk mögött hagyják az olyan eszközök aktív kezelését, melyek a fundamentumaikhoz képest alulértékeltek.
Ezzel függ össze, hogy egyre több eszközt kezelnek automatizmusokkal, vagyis olyan stratégiával, amely például automatikusan az eladást választja, ha beüt a baj. Ezzel viszont az a gond, hogy egy piaci sokk igen lendületes eladási hullámot indíthat be. Ráadásul a jelenlegi trendek azért is lehetnek veszélyesek a JPMorgan szerint, mert
a napi volatilitást vissza tudják fogni, de komoly problémákat jelenthetnek egy átfogóbb korrekció esetén.
Megdőlni látszik továbbá az elmúlt két évtized azon kockázati modellje is, amely helyesen számolt a kötvényekkel mint olyan eszközökkel, melyek ellensúlyozzák a részvények kockázatait. A jegybanki politikák azonban elérték, hogy ez a klasszikus bölcsesség elveszítse az érvényét, ha beüt egy újabb válság.
Az sem mellékes, hogy a jegybanki élénkítéseknek köszönhetően a legtöbb eszköz értékei történelmi csúcsokat ütöttek meg. Ez különösen igaz például a technológiai szektor papírjaira vagy az internettel összefüggő részvényekre.
Végezetül Kolanovic hangsúlyozta, a közeljövőben egyelőre nem várható nagyobb összeomlás. Ennek elsősorban az az oka, hogy
a részvénypiaci ralit erősen fűtő vállalati eredmények továbbra is erősek.
Ezzel együtt az amerikai adóreformmal kapcsolatos várakozások is növelhetik a befektetői optimizmust. Mindazonáltal ezek együtt azt is eredményezhetik, hogy a jegybankok, érezve az erősödő gazdasági alapokat, tovább folytatják az utat a normalizálódás felé. Ez pedig hamarosan akár a jelenlegi ciklus végéhez is elvezethet.