Legutóbb a Wells Fargo adott ki egy figyelmeztetést azzal kapcsolatban, hogy a befektetőknek nem érdemes túlságosan elbizakodottnak lenniük. A jelenlegi környezet ugyanis rendkívülinek számít, ha azt nézzük, hogy mennyire hiányzik a volatilitás, vagy az érzékelhető részvénypiaci korrekció. A mostani hullám ugyanis szokatlan hosszú ideje tart – írja a MarketWatch.
Történelmi szemszögből nézve az látszik, hogy
az amerikai részvénypiac átlagosan 11 havonta produkál egy érzékelhető korrekciót.
A legutóbbi ilyen 2015 novemberében volt – írják a Wells Fargo elemzői. Ezzel együtt a múltbéli tapasztalatok azt mutatják, hogy az amerikai részvénypiac évente átlagosan háromszor vagy négyszer megbicsaklik és esést mutat. Erre legutóbb 2016 júniusában volt példa.
Ráadásul a piaci kilengések is rendkívül nyomottak az elmúlt időszakban.
Az S&P 500 például idén olyan szűk tartományban mozgott, amelyre 1995 óta nem volt példa.
A volatilitás hiányát az is jól mutatja, hogy közel hat éve nem fordult elő olyan, hogy a mutató egy kereskedési napon legalább 4 százalékos elmozdulást produkált volna.
Tekintve, hogy a befektetői elbizakodottságot igen nehéz pontosan megmérni, nem véletlen, hogy eltérő vélemények érkeznek a témában. A Bank of America Merrill Lynch szerint például az eladói és vételi optimizmus összehasonlítása egyértelmű vételi jelzést mutat, míg a Goldman Sachs szerint piaci eufória tulajdonképpen nincs is, vagyis valószínűtlen, hogy hamarosan beindulna egy nagyobb szakadási hullám.
Ezzel párhuzamosan egy friss hangulat-felmérés (AAII Investor Sentiment Survey) szerint a befektetők 33,3 százaléka vár emelkedést a következő hat hónaptól, miközben 37,9 százalék semleges, és csupán 28,7 százalék vár csökkenést.
Idén a Wall Street számos gazdasági tényezőnek örülhetett.
Ilyenek az erős vállalati eredmények, illetve az amerikai adóreformmal kapcsolatos remények. A kisebb kapitalizációjú papírok különösen jól reagáltak a várakozásokra, amit az is mutat, hogy a Russell 2000 index több mint 11 százalékot erősödött augusztus 21. óta.
A Wells Fargo elemzői végső soron arra jutottak, hogy a rövid távon egyelőre igen kicsi az esélye annak, hogy az amerikai részvénypiac nagyobb esést produkáljon. Következésképpen a banknál elkezdtek készülni arra, hogy a ciklus végéhez közeledünk, de egyelőre még nem adtak ki valódi figyelmeztető jelzést.