A kínai vállalatok adósságai a politikai intézkedések ellenére is egyre bővülnek. Ezt támasztja alá, hogy a Reuters elemzése szerint a cégek hitelállománya szeptember végén négy éve nem látott gyorsasággal emelkedett.
Mindez pedig úgy történt, hogy eközben
a kínai kormány folyamatosan igyekszik lépéseket tenni az adósság visszaszorítása érdekében.
A cégeket és az önkormányzatokat például a hitelfelvétel visszafogására ösztönzik, illetve szigorúbb szabályok és alaposabb felügyelet alá vonták a bankok rövid távú hiteleit.
A probléma súlyát mutatja, hogy egyes számítások szerint a teljes kínai adósság mára akár háromszorosa is lehet a gazdaság méretének. Nem véletlen, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaly figyelmeztetett, átfogó és hatékony stratégia nélkül
egyre nagyobb a kockázata egy kínai bankválságnak és/vagy a gazdasági növekedés éles beszakadásának.
Ezzel együtt a kínai jegybank kormányzója a múlt hónapban hívta fel a figyelmet arra, hogy megvan a kockázata annak, hogy az ország eszközárai hirtelen, hosszú növekedési periódus után, beszakadjanak. A folyamatot pedig éppen az adósságokból vagy a devizapiacról érkező nyomás indíthatja el.
A Reuters 2146 Kínában jegyzett vállalat teljes adósságát tekintette át, és arra jutott, hogy a szeptember végi adatok 23 százalékos éves hitelnövekedést mutatnak – ez 2013 óta nem látott gyorsaság. Az elemzés az országban jegyzett társaságok háromötödét teszi ki, azonban nem tartalmazza a pénzügyi vállalatok adatait, melyek eddig a leginkább érezhették a kormányzati kockázatcsökkentési erőfeszítések eredményeit. Az egyes iparágakat tekintve az ingatlanszektor növelte leginkább a hitelállományát az elmúlt öt év során.
Ráadásul az adósságoktól egyébként is erősen sújtott állami cégeknél a bevételek nagyjából 27 százalékára ugrottak az adósságokkal összefüggő költségek az elmúlt negyedévekben – ez a legmagasabb arány volt az elmúlt öt év során. A harmadik negyedévben azonban némileg javult a helyzet, mivel a bevételek erősödésével az arány 24,47 százalékra csökkent.
A vállalatok mellett eközben
a háztartások hitelei is egyre nagyobb fejfájást okoznak.
A háztartások fogyasztói hitelei ugyanis közel 30 százalékos növekedést mutattak októberben a tavalyi év közepéhez képest, és elérték a 30 200 milliárd jüant.