Három és fél éves csúcson a kkv-k beruházási kedve

mobil telefon mobiltelefon kkv kisvállalkozás számítógép laptop
Architects meeting at computer in office.
Vágólapra másolva!
Több éves csúcson a kis- és középvállalkozások (kkv) beruházási hajlandósága, a cégvezetők 62 százaléka tervez valamilyen fejlesztést. A középvállalkozásoknál még ennél is nagyobb az arány, ugyanis 91 százalékuk tervez valamilyen beruházást. A K&H kkv bizalmi index kutatásából továbbá kiderül az is, hogy a célokat tekintve a gépek, berendezések korszerűsítése áll az élen, de ingatlanberuházásokban is egyre többen gondolkodnak.
Vágólapra másolva!

Ugyan az év elején alacsony volt az arány, azóta azonban folyamatosan javul a kkv-k beruházási kedve. Jelenleg 10-ből 6 cég gondolja úgy, hogy valamilyen fejlesztésbe kezd a következő egy évben. Ez komoly előrelépés az egy évvel ezelőtti értékhez képest, amikor 10-ből még csak 5 cég vélekedett így. A K&H kutatásából kiderül, hogy

több mint három éve nem volt ilyen magas a beruházási szándék.

Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője elmondta, hogy a fogyasztás dinamikus bővülése és a folyamatosan megjelenő uniós pályázatok hozzájárulhatnak a fejlesztések szinten maradásához, vagy akár további emelkedéséhez is.

Nemrég jelent meg például a kkv-k eszköz- és szoftverbeszerzésre irányuló 17 milliárd forintos keretösszegű pályázat.

A következő egy év beruházásait elsősorban a gépek, berendezések (34%) és az informatikai fejlesztések (33%) pörgethetik fel. A gépjárműpark korszerűsítése (26%) stabilan tartja harmadik helyét, de egyre többen készülnek ingatlan beruházásokra is. Az ebben gondolkodó cégek aránya év elejéhez képest közel négyszeresére nőtt (19%). Úgy tűnik tehát, hogy még jobban felpöröghet az építőipar.

A középvállalkozások körében igazi beruházási boom várható,

ugyanis 73 százalékról 91 százalékra ugrott a fejlesztési szándékuk. Ez azt jelenti, hogy 10-ből 9 cég tervez valamilyen fejlesztést. A kisvállalkozásoknál is nőtt a beruházási hajlandóság. Náluk 53 százalékról 66 százalékra, miközben a mikrovállalkozások ennél visszafogottabban terveznek, 57 százalékról 54 százalékra mérséklődött a fejlesztési kedvük.

A különböző ágazatok közül az ipari, építőipari cégek az átlagnál magasabb arányban készülnek fejleszteni (71%), miközben a többi szektor közel azonos mértékben terveznek beruházást. A szolgáltató szektorban ez az arány 60 százalék, a kereskedelemben 58 százalék, a mezőgazdaságban pedig 57 százalék. A szakértő hozzátette, hogy a KSH legutóbbi adata szerint, szeptemberben az építőipari termelés volumene 23,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi értéket. Az építőipar tehát dinamikusan növekszik, és a felmérésünk szerint a folytatás is kedvező lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről