Meleg vizet állítanának elő nukleáris energiával a kínaiak – írja a CNBC a kínai nukleáris vállalat (CNNC) közleménye alapján. Az első próbaüzem már megtörtént Pekingben egy kisméretű reaktorral. A Yanlong névre keresztelt szerkezet jól vizsgázott.
A modell szerint – némi leegyszerűsítéssel – az üzemeltetés során, egy uszodai méretű tartályt vízzel töltenek meg. Az alacsony nyomású reaktorral az ebben lévő vizet melegítik, amely majd ezt követően a távfűtési hálózatba jut.
A kínai fejlesztők szerint, a DHR400-as jelzést kapott reaktor viszonylag olcsón, nagyjából 220 millió dollárból (mintegy 60 milliárd forint), 3 év alatt megépíthető. Állításuk szerint, az eszköz jóval biztonságosabb, mint a nagyobb társai.
Gigajoule-onként 120-160 forintnak megfelelő összegből kihozható az energia, ami aztán a hálózatban hasznosul.
Ez olcsóbb, mint az általánosan elterjedt földgázra épülő megoldások, de egyes szakértők megjegyezték, az erőmű gazdaságosságát csak a gyakorlatban lehet majd megítélni.
Figyelemreméltó technológiai körülmény az is, hogy
a 400 megawatt teljesítményű erőmű a hagyományos, 1 gigawattos atomerőművek fűtőelemeinek mindössze 2 százalékát használja.
Kínának elsősorban az ország északi, észak-nyugati területein okoz nehézséget a szükséges infrastrukturális beruházások költséghatékony megvalósítása. Az ország ezen régiói fejletlenebbek, mint a városiasodott dél-keleti és tengermelléki területek. Kína lakosságából nagyjából 500-600 millió ember él ezekben az országrészekben.
A Kínai Nemzeti Nukleáris Bizottság azt kéri a gyártó állami vállalattól, különös figyelmet fordítson a reaktor fejlesztése kapcsán a biztonság szempontjára.
Ez azért is fontos, hogy elnyerjék a lakosság bizalmát és érdeklődését az új megoldás iránt.
A 168 órás pekingi próbaüzemet a szakemberek sikeresnek értékelték. Ez persze nem azt jelenti, hogy a reaktor egyik napról a másikra munkába állhat a távfűtő hálózatban. Néhány évet is igénybe vehet az új technológia bevezetése. Akkor viszont a 400 megawattos egységekkel 200 ezer háztartás számára állíthatják elő a távfűtésükhöz szükséges energiát.