A további hitelezést is megnehezítik az európai bankoknál a felhalmozódott nem teljesítő hitelek, melyek értéke 944 milliárd euróra tehető. Ez pedig a pénzintézetek nyereségeire is rányomja a bélyegét – írja a Bloomberg. Bár az európai hatóságok arra ösztönzik a bankokat, hogy adják el vagy építsék le a nem teljesítő hiteleiket, a pénzintézetek továbbra sem találtak igazán jó megoldást a probléma kezelésére. Ez pedig már a befektetőket is kezdi aggodalommal eltölteni.
A kérdés különösen súlyos azokban az országokban, melyeket a leginkább megütötte a régió szuverén adósságválsága. Nem meglepő tehát, hogy
a teljes hitelállományhoz viszonyítva Görögországban a legnagyobb a nem teljesítő hitelek aránya, míg összegszerűen Olaszország áll a legrosszabb helyen.
Olaszországban 224,2 milliárdnyi nem teljesítő hitellel néznek szembe a bankok, míg a második Franciaország 142,2 milliárddal, a harmadik Spanyolország 131,4 milliárddal, a negyedik pedig Görögország 112,3 milliárddal.
Az olasz bankok egyébként meghatározott célokkal rendelkeznek azzal kapcsolatban, hogy eladják vagy leépítsék a nem teljesítő hiteleiket. Az ország piaci érték szerinti legnagyobb bankja, az Intesa Sanpaolo pedig már két évvel ezelőtt, bőven a versenytársak előtt járva, felpörgette a rossz hitelek leépítését. A cég vezérigazgatója, Carlo Messina a múlt hónapban jelezte,
az olasz bankok jó munkát végeznek, és további javulás várható ebben az évben.
Noha Olaszországban az új rossz hitelek mértéke csökkenést mutat, de a nem teljesítő hitelek szintje még mindig meghaladja a pénzügyi válság előtti időszakét.
Az európai bankok egyébként összesen több mint 280 milliárd euróval építették le a rossz hiteleiket 2014 vége óta. A felügyeleti feladatokat is betöltő Európai Központi Bank közlése szerint azonban a nem teljesítő hitelek még mindig kiemelten fontos problémát jelentenek. Ennek a területnek pedig igen nagy figyelmet kell szentelni az eurójegybank szerint, főként olyan időszakban, amikor a gazdaságok jól teljesítenek.
Az európai bankok hitelproblémáival párhuzamosan az Egyesült Államokban a háztartások adósságai okoznak egyre nagyobb fejtörést.
Az amerikai háztartások teljes hitelállománya ugyanis 193 milliárd dollárral mindenkori csúcsra, 13 150 milliárd dollárra bővült 2017 végére
a megelőző negyedévhez képest – írja a CNBC.
Leginkább a jelzáloghitelek bővültek a decemberi negyedévben, ez a terület 139 milliárddal 8880 milliárd dollárra emelkedett. A második legnagyobb erősödést a hitelkártya adósságok mutatták – itt 26 milliárdos növekedéssel 834 milliárd dolláron zárt a tavalyi negyedik negyedév.
A hivatalos jelentés szerint a tavalyi az ötödik olyan év volt zsinórban, amikor a háztartások eladósodottsága a jelzálog-, a diákhitel, az autóhitel, valamint a hitelkártya adósságok területein egyaránt bővült.