Rekordnak számító, 23,6 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki a befektetők a múlt héten a világ legnagyobb passzív tőzsdén kereskedett alapjából (ETF). Az SPDR S&P 500 nevű alap annak köszönheti a szenvedést, hogy az amerikai részvénypiac igen nagy pofonokat kapott a múlt héten, ráadásul súlyos kilengések mellett – írja a Bloomberg.
A tőkekivonás mértéke az alap múlt hét elején mért teljes eszközállományának nagyjából 8 százalékát tette ki.
Ehhez hasonló mértékű menekülésre egyébként 2010 augusztusa óta nem volt példa. A fejlemény azonban nem meglepő, ha azt nézzük, hogy az elmúlt években igencsak nyomott volt a részvénypiaci volatilitás, tehát a mostani kilengések beindították a kockázatkerülést a befektetők széles körében.
A JPMorgan elemzői szerint azonban az átpozícionálások sebessége és súlyossága arra utal, hogy
a következő időszakban várhatóan már csak korlátozott eladásokra lehet számítani.
Vagyis valószínűbb, hogy a kockázatleépítési folyamatnak ez már egy fejlettebb, és nem kezdeti szakasza az amerikai részvényekben utazó ETF-ek körében – tették hozzá a nagybank szakértői.
Az öt napon át tartó tőkekivonási hullám azonban így is erősen megcsapta az SPDR S&P 500 alapot, amely ezzel el is veszítette a megelőző kilenc hét során beáramló tőkét. Az árcsökkenések és a tőkekivonások együttese pedig összesen 38,6 milliárd dollárnyi értéket söpört ki az alap eszközeiből.
Ez pedig messze az eddigi legnagyobb bukás, tekintve hogy
nagyjából kétszerese a második legsúlyosabb veszteségnek
– a 2015. augusztus 21-én véget ért héten 19,4 milliárd dollárral zsugorodott az eszközállomány értéke. Akkor egyébként az állt a szakadás hátterében, hogy Kína meglepetésszerűen leértékelte a jüant, ami felfordulást váltott ki a piacokon.
A közelmúltbeli eladási hullámot megelőzően azonban az alap igen szépen teljesített, ahogy a befektetők igyekeztek lecsapni az amerikai részvényekben rejlő lehetőségekre. Nem véletlen tehát, hogy az alap teljes eszközállományának értéke nemrég még meghaladta a 300 milliárd dollárt.
Mindazonáltal
nem minden befektetési alap szenvedett el hasonló mértékű tőkekivonást.
A BlackRock és a Vanguard alapjai például sokkal jobban jöttek ki az elmúlt hét eseményeiből, mi több, az iShares Core S&P 500 ETF még 634,5 millió dolláros tőkebevonást is elkönyvelhetett. A Vanguard S&P 500 ETF pedig mindössze 209 millió dolláros kivonást tapasztalt, amely sokkal enyhébb az SPDR vesszőfutásához viszonyítva.