Zöld utat kapott a svéd Vattenfall, az SSAB és az LKAB együttműködésében épülő kísérleti acélgyártó üzem. A projekt keretében a szakemberek olyannal próbálkoznak, amire még korábban soha nem volt példa az acélgyártás történetében.
Észak-Svédországban épülhet meg
a világ első olyan acélgyártó üzeme, ahol fosszilis mentes acélt állíthatnak elő.
A kezdeményezés világviszonylatban is egyedülálló, ugyanis az acélgyártás jórészt nélkülözhetetlen eleme a szén. Bár más elemekkel is helyettesíthető, de az ipari felhasználású acélgyártásban még mindig nem hagyható el ez a fosszilis hordozó.
Svédországban nem kisebbre vállalkoznak, mint arra, hogy forradalmasítják az acélgyártás eddigi technológiáját és eljárásait.
A HYBRIT névre keresztelt projekt keretében megépülő üzem előkészítési munkálatainak egy részét a Svéd Energiaügynökség finanszírozza. Tavasszal kezdődik meg telephely tervezése, amelynek költségeit 2 millió euróra, azaz több mint 600 millió forintra becsülik. Az építési munkák ennél jóval nagyobb összeget emésztenek fel.
Az Energiaügynökség korábban 2 milliárd forinttal támogatta a technológiai váltást előkészítő kutatási projektet.
Az új technológiai megoldásban szén helyett hidrogént használnak, és környezetbarát forrásból származó villamos energia adja a folyamat energiaszükségletét. A kibocsátott végtermék nem szén-dioxid, hanem víz lesz. A technológia elvét az alábbi prezentáció mutatja be:
A kísérleti technológiához kapcsolt elvárások mindenesetre magasak. Ha az üzem beválik, azzal a fejlett acélgyártással rendelkező – és ezért komoly mértékű emissziót magáénak tudható – Svédország teljes szén-dioxid kibocsátását akár 10 százalékkal is csökkentheti. Ezzel az ország jelentősen közelebb kerülne a párizsi klímacélok teljesítéséhez is.
Az acél a modern ipar egyik legfontosabb eleme, globális kereslete növekvő tendenciát mutat. Ha azt a jelenlegi eljárásokkal gyártják a továbbiakban, akkor
2050-ig 25 százalékkal növekszik az acéliparhoz kapcsolódó szén-dioxid kibocsátás.
A HYBRIT-nél mindenesetre optimisták. Megvalósíthatósági tanulmányuk szerint, ha a technológia beválik,
2045-re a teljes acélgyártás mentessé válhat a fosszilis ötvözőktől.
Ha ez megvalósul, az óriási lépés lenne az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is.