Számos bank és oroszországi csoport érdekelt abban, hogy részesedést szerezzen a szaúdi olajóriás Aramcóban – közölte Kirill Dmitriev, a legnagyobb orosz szuverén alapnak számító Russian Direct Investment Fund (RDIF) a vezérigazgatója. Noha az elmúlt időszakban felmerültek bizonytalanságok az üzlettel kapcsolatban, a tervek szerint a rijádi vezetés idén nagyjából 5 százalékát vinné tőzsdére a Saudi Aramcónak, amely így is a világ kezdeti nyilvános kibocsátása (IPO) lenne – írja a Bloomberg.
Ráadásul az oroszok nem csak egyedül szállnának be az üzletbe. Dmitriev ugyanis közölte,
van egy orosz-kínai közös befektetési alap is, melyen keresztül vezető kínai intézmények is részesedését szerezhetnek az IPO-ban.
A közös terveknek nem csupán részvénypiaci vetülete van, ugyanis azt is jelzi, hogy orosz és kínai szereplők közösen gondolkodhatnak az olajpiac egészéről.
Az orosz érdekeltség egyébként sem meglepő, ha azt nézzük, hogy a világ két legnagyobb olajtermelője, Oroszország és Szaúd-Arábia
maga mögött hagyta a hosszú ideig tartó rivalizálást, és szövetséget kötött az olajpiac stabilizálása, illetve a nyersanyag árfolyamának feltornászása érdekében.
Miközben azonban az OPEC és szövetségesei igyekeznek korlátozni a kitermelést, az amerikai kibocsátás egyre jobban bővül. Ezzel együtt az orosz és a szaúdi energiaminiszter most újra együtt szólalt meg egy rijádi konferencián, tovább mélyítve ezzel a szövetséget a két ország között.
Mindemellett a hivatalosan Saudi Arabian Oil Co. néven futó Aramco szerdán „nagy bejelentést" tehet azzal kapcsolatban, hogy partnerséget köt egy orosz vállalattal a cseppfolyósított földgáz piacán – tette hozzá Dmitriev. A szaúdi energiaminiszter, Khalid Al-Falih szintén megerősítette, hogy várható ilyen bejelentés szerdán Rijádban.
Az RDIF és az Aramco közeljövőben esedékes terve létrehozna egy beruházási platformot a legnagyobb független orosz olajkitermelő cégnek, az Eurasia Drillingnek – jelezte Dmitriev. Az RDIF és az Aramco közös, 1 milliárd dollár értékű alapjával kapcsolatos első megállapodásokat várhatóan a következő három hónap során zárják majd le – mondta a vezérigazgató.
Az Aramco tőzsdére vitele egyébként rendkívül fontos Szaúd-Arábia számára, és nem pusztán egyszeri üzleti tételként.
Az olajhatalom ugyanis már egy ideje azon van, hogy diverzifikálja a gazdaságát és enyhítse az olajpiactól való függőségét.
A szaúdi kormány ezzel együtt úgy becsüli, hogy az Aramco részvényeinek piacra dobása 2 ezer milliárd dollárra értékelné a vállalatot, bár az elemzők ennél alacsonyabb értékre számítanak.