Noha a hivatalos adatokból az derül ki, hogy a Blackstone vezetője legalább 800 millió dollárt keresett tavaly, a tényleges összeg ennél sokkal nagyobb lehet – írja a MarketWatch. Stephen Schwarzman az elmúlt öt év során több mint 3,2 milliárd dollárt kaszált a pozíciójával.
A Blackstone hedge fund egyébként az elmúlt időszakban szép összegeket keresett a részvénypiaci erősödéseken és az izmos keresleten. Ezzel együtt a hitel- és az ingatlanpiac lehetőségeit is kihasználta a befektetési vállalat, de azon is profitált, hogy a bankok kivonultak egyes speciális hitelügyletekből, melyek területén a Blackstone terjeszkedni tudott.
Schwarzman nagyrészt osztalékokból és különböző alapkezelői kifizetésekből rakta össze a brutális keresetét.
Mindeközben a hedge fund vezér szereti hangoztatni, hogy a bére mindössze 350 ezer dollár évente, amely igen közel áll ahhoz, amennyit egy újonc befektetési szakember kereshet a vállalatnál. A hivatalos közlések szerint a Blackstone 2360 embert foglalkoztat, a medián fizetés pedig 218 449 dollár a társaságnál.
A Wall Street cégvezető és üzletkötői egyébként általánosan is jól jártak az elmúlt időszakban, ha fizetésekről van szó. A részvényindexek emelkedésével ugyanis a juttatások is erősödtek. A Goldman Sachs, a Citigroup, a JPMorgan Chase, a Bank of America, valamint a Morgan Stanley vezetői
együttesen nagyjából 126 millió dollárt kaszáltak, ami a legmagasabb éves összeg 2006 óta,
mielőtt a válság bedöntötte volna a piacokat. A banki vezérigazgatók tavaly fejenként 25,3 millió dollárt kerestek átlagosan, ami 17 százalékos izmosodásnak számít az egy évvel korábbi szinthez képest.
A Schwarzman által megkeresett, legalább 800 milliós hivatalos összeg emellett a tőzsdén kereskedett cégek történetének egyik legnagyobb éves jövedelmének számít. A korábbi példák közül kiemelkedik Michael Milken 1987-ben megkeresett több mint 550 millió dollárja, amit Milken a hitelpiaci üzleteivel hozott össze.
Két évtizeddel később pedig egy másik hedge fund guru, John Paulson tehetett zsebre 5 milliárd dollárt, miután az alapja igen lendületesen fogadott a válság előtti másodlagos jelzálogpiacra. Ahogy a válság kitört, Paulson brutálisan megszedte magát azzal, hogy szembe ment az árral.