Múlt hétfő óta az amerikai fizetőeszköz több mint 1,5 százalékot erősödött a jen és az euró ellenében keddig. Még nagyobb izmosodásokat mutatott azonban olyan devizákkal szemben, mint az új-zélandi dollár vagy a brit font. A probléma az, hogy egyes elemzők szerint a zöldhasú „rossz okból" erősödik – írja a Business Insider.
A dollár ugyanis
negatív környezetben mutatott erősödést az elmúlt időszakban.
Ez azzal függ össze. hogy, múlt hétfő óta a részvény- és a hitelpiacok egyaránt gyengüléseket mutattak – hangsúlyozta Bilal Hafeez, a Nomura devizastratégája.
A szakértő kiemelte a közelmúltbeli nyersanyagpiaci ralit is, melyet elsősorban a geopolitikai feszültségek fűtöttek, beleértve a kereskedelmi konfliktusokat is. Vagyis a nyersanyagokat nem a globális kereslet élénkülése fűtötte, hanem egyéb külső tényezők. Mindez a dollár erejét is növelte, azonban az árdinamika még gondot is okozhat, különösen, ha a hatások átcsorognak a kötvénypiacra is.
Ez főként azért érdekes, mert
a 10 éves lejáratú amerikai állampapír hozama kedden megütötte a 3 százalékos szintet, amire 2014 óta nem volt példa.
Ez pedig arra is utalhat, hogy a piaci szereplők elkezdtek felkészülni a növekedés lassulására.
A dollár számára a gond az, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed egyre inkább rá lesz kényszerítve a kamatemelésre, hogy visszafogja az inflációs nyomást. Ez pedig negatívan üthet vissza a dollár felfutására – tette hozzá Hafeez.
A részvénypiacokon szintén zavaros a helyzet, mivel a papírok relatíve gyengén teljesítettek, ahogy a dollár emelkedett. Ráadásul az sem megnyugtató, hogy a részvények eddig igen gyengén reagáltak az erős vállalati eredményekre.
Bár a dollár index kedden kicsit lefékezett, közép-európai idő szerint szerda délelőtt már újra emelkedést mutatott. Egyes elemzők pedig arra számítanak,
a kereskedelmileg súlyozott mutató további emelkedést fog produkálni.
Az amerikai jegybank most olyan pályán van, melynek során két vagy három kamatemelés várható még ebben az évben – ez lendületesebb szigorítás a világ más nagy jegybankjaihoz képest. Ennek következtében viszont szélesebbek lehetnek a kamatkülönbözetek, ami tovább nyomhatja fölfelé a dollárt – mondta Hussein Sayed, az FXTM vezető piaci stratégája.