Japánnak több szempontból is fejfájást okozhat a következő időszak. Amellett, hogy a jen még a relatíve gyenge dollár mellett is tovább eshet, a szigetország várhatóan nem fogja elérni a jegybank által meghatározott 2 százalékos inflációs célt 2019-re – mondta a CNBC-nek Eric Robertsen, a Standard Chartered Bank globális makrogazdasági stratégája.
A világgazdasági növekedés jó, főleg akkor, ha minél többen profitálhatnak a bővülésből. Mindazonáltal
Japán helyzetét erősen megnehezíti, hogy lényegében nincs infláció az országban
– tette hozzá a szakértő. Kiemelte, Japánban az infláció még mindig 1 százalék alatt van.
A jen piacán az a gond, hogy bár van gazdasági növekedés, a pénzügyi piacok stabilizálódtak, a japán deviza mégsem vonz annyi tőkét, mint amennyit normálisan szokott, ha a piacok stabilak. Mindazonáltal a jen hagyományosan menedékeszközként működik, vagyis ha a részvénypiacok elkezdenének korrigálni – például a geopolitikai feszültségek miatt –, abból a jen is profitálhat – hangsúlyozta Robertsen.
Mindeközben egy hétfői interjúban a japán jegybank kormányzója, Haruhiko Kuroda jelezte,
a központi banknak folytatnia kell az erősen alkalmazkodó (vagyis laza) monetáris politikáját,
ameddig a gazdaság el nem éri a 2 százalékos inflációs célt. Kuroda abban reménykedik, ez össze fog jönni 2019-ig.
A világpolitikai fesztültségek mellett azonban van egy másik opció is, amely erősítheti a jent. Ez a japán miniszterelnök, Shinzo Abe lemondása lenne, akinek igencsak beszakadt a társadalmi elfogadottsága az elmúlt időszakban. A háttérben az áll, hogy azzal vádolták a miniszterelnököt és feleségét, hogy politikai támogatásokat biztosítottak egyes ingatlanüzletekben.
Abe lemondása valóban erősíthetné a jent, de Robertsen szerint ez a lehető legrosszabb forgatókönyv lenne.
Abe egyébként a kormányra kerülése óta agresszíven ösztönzi a gazdasági növekedést, támogatva a monetáris és fiskális élénkítéseket egyaránt. Mindezek azonban eddig inkább gyengítették a jent.