Kitartó eladási hullámtól szenvedhet a rubel, ahogy egyre élesedik a Szíria kapcsán kialakult konfliktus a Nyugat és Oroszország között – idézi a CNBC Simon Derricket, a BNP Mellon stratégáját. A szakértő szerint a helyzet olyannyira komoly, hogy hangsúlyozza, az elmúlt héten tapasztalt piaci mozgásokra csak kétszer vagy háromszor volt példa az elmúlt 20 évben.
Legutóbb egyébként 2014-ben kapott nagyobb pofont a rubel. Ezen kívül az 1998-as év volt még igencsak lesújtó az orosz deviza számára, illetve a pénzügyi válság 2008-as kitörésekor is nehéz időszakon ment át a fizetőeszköz – összegezte az elmúlt évtizedeket Derrick. A szakértő kiemelte,
a rubel legutóbbi mozgásai hasonlítanak a válságos években produkáltakhoz.
Az elmúlt napokban a rubel 63-ról a 61,2-es szintre is lesüllyedt az amerikai dollárral szemben. A kérdés most az, hogy az Egyesült Államok vezet-e be további szankciókat Oroszország ellen, mivel ez nagyban meghatározhatja, mekkora ütést kap majd a deviza.
Az eddigi trendek szerint egy válságos időszakban
a rubelnek nagyjából 2-3 hétre van szüksége ahhoz, hogy elérje a mélypontot, és ilyenkor akár 10 százalékos napi mozgások is könnyedén összejöhetnek.
Derrick szerint most pontosan egy ilyen ciklusban vagyunk benne.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azonban az orosz központi bank akár be is avatkozhat, mivel a jegybankárok eddig rendre közbeléptek a devizapiacon azzal, hogy elkezdték leépíteni a devizatartalékokat, és rubelvásárlással megpróbálták stabilizálni az árfolyamot a nemzetközi porondon.
A központi bank legutóbb,
2014-ben, nagyjából 80 milliárd dollárt költött el a devizatartalékaiból, hogy támogassa a hazai fizetőeszközt.
Ekkor Oroszországot a szankciók mellett recesszió is sújtotta, miután Moszkva annektálta a Krím-félszigetet.
Mindazonáltal Derrick úgy látja,
az orosz jegybank most nem fog segíteni.
A központi bank most azért tartózkodhat a beavatkozástól, mert ha még több szankció várható, akkor az még súlyosabb eladási hullámot generálhat. Ráadásul a 2014-es beavatkozás sem volt igazán sikeres, vagyis a jegybank most várhatóan nem fogja felhasználni a devizatartalékait – mondta a szakember.