Bár a befektetők nagyban fognak figyelni arra, hogy mit mond majd a rendezvényen Vlagyimir Putyin orosz elnök, nem mellékesen olyan vendégek is megszólalnak majd elvileg, mint Emmanuel Macron francia elnök, Abe Shinzo japán miniszterelnöke, az orosz jegybankelnök vagy a Nemzetközi Valutaalap vezetője.
Noha Oroszország már jó ideje feszült viszonyban van a nyugati nagyhatalmakkal,
Moszkva most azt próbálná bebizonyítani, hogy az orosz gazdaság elég jól alkalmazkodott a szankciókhoz is
– írja a CNBC. Bár a 2014 óta fennálló büntetések és a nemzetközi izolációs politika megtépázták az orosz gazdaságot, a nagy összeomlás végül is elmaradt – jelezte Kirill Dmitriev, a Russia Direct Investment Fund elnöke.
Az inflációs ráta jelenleg rekord alacsonyan, 2,4 százalékon áll éves alapon, ami nagyrészt a határozott jegybanki politikának köszönhető. Az orosz központi bank inflációs célja egyébként 4 százalékos. Eközben a rubel árfolyama stabil,
a jegybank pedig kamatcsökkentési periódusban van, ahogy az alapkamat 7,25 százalékos
– tette hozzá a szakértő.
Bár 2015 és 2016 között az orosz gazdaság valóban bezuhant a szankcióktól és az olajár esésétől, a GDP 2017-ben már 1,5 százalékkal bővült. Ráadásul a vezetés abban reménykedik, hogy az idei labdarúgó világbajnokság további löketet ad majd a növekedésnek.
Mindazonáltal az orosz gazdaság kilátásai még így is elég bizonytalanok, különösen, hogy igen erős a függőség az exportorientált nyersanyagszektortól. A lendületesen emelkedő olajár azonban egyelőre segítséget jelent, főleg hogy
Oroszország hosszú távú együttműködést tervez az OPEC-kel.
Az olajár emelkedésének jelentőségét mutatja, hogy a drágulás az elmúlt időszakban 49 milliárd dollárnyi extra bevételt jelentett az orosz államnak
Nem mindenki látja azonban ilyen optimistán az orosz helyzetet. Neil Shearing, a Capital Economics veeztő közgazdásza például úgy véli, rövid távon valóban érezhető a talpra állás, azonban a középtávú kilátások már jóval kockázatosabbak. Noha a márciusi újraválasztása előtt Putyin nagyobb gazdasági ösztönzéseket ígért be, egyes szakértők szerint igencsak kétséges, hogy ezek hosszabb távon is lendületet adnak-e az orosz gazdaságnak.
A másik nem mellékes szempont, hogy vajon Oroszország képes lesz-e érdemi lépéséket tenni az olajfüggőség leépítése felé.
Sokan ugyanis éppen azzal kapcsolatban szkeptikusak, hogy Moszkva képes lesz-e érdemi reformokat végrehajtani, és eltávolodni a nyersanyagfüggőségtől.
Mindezt összevetve talán nem véletlen, hogy a Verisk Maplecroft oroszországi elemzője úgy számol, folytatódik a közepes ütemű növekedés az orosz gazdaságban. A következő három év során 1,5 és 3 százalék közti bővülés várható, de hosszú távon lehet, hogy csak 1,5-2 százalék lesz a növekedés. Ezzel pedig Oroszország a legrosszabbul teljesítő feltörekvő piacok között kapna helyet.