Az elmúlt napokban az európai közös deviza talpra tudott állni a politikai sokkok után, és csütörtökön már május közepe óta nem látott magasságba emelkedett az euró a dollár ellenében. Mindez pedig úgy történt, hogy az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói jelezték, felkészültek arra, hogy a jövő heti ülésen elkezdjék a négy éve tartó élénkítő program lezárását – írja a CNBC.
Noha az élénkítés kivezetéséről szóló párbeszéd már önmagában erősíthetné az eurót a csütörtöki ülés előtt, az elemzők arra számítanak, hogy az európai fizetőeszköz nem fog radikális emelkedésbe kezdeni.
Ennek elsődleges oka az, hogy most még nem várható azonnali változás a monetáris politikában, vagyis
a kérdés sokkal inkább az, hogy a döntéshozók adnak-e forgatókönyvet a piacoknak a kivezetéshez
– mondta Todd Elmer, a Citigroup stratégája. Hozzátette, a jelenlegi euró rali sokkal inkább a short pozíciók kiigazításáról szól, és nem az EKB-val kapcsolatos várakozások fűtik.
Az EKB döntéshozói egyébként fokozatosan jelezték, készek arra, hogy előkészítsék az úgynevezett mennyiségi lazítás (QE), vagyis az eszközvásárlási program kivezetését a jövő csütörtöki ülésen. Jelen állás szerint a QE program szeptemberig tart még, havi 30 milliárd eurós vásárlási ütemmel. Ez pedig azt jelenti, hogy az eurójegybank a szigorítás útjára lép, ami végső soron várhatóan erősebb euróhoz és majd magasabb kamatokhoz vezet.
Noha az euró potenciális erősödésének gátat szabhatnak a politikai kockázatok, az elemzők arra számítanak, hogy az EKB a következő időszakban óvatosan vezeti majd a piacokat a QE lezárása felé. A Société Générale egyik szakértője, Anatoli Annenkov, szerint például a jövő héten magabiztos, de óvatos hangot üt majd meg a jegybank, viszont
a QE kivezetésének konkrét menetrendjéről legkorábban csak júliusban beszélhetnek a döntéshozók.
Az óvatosságot elsősorban az indokolja, hogy ha az EKB túl korán jelent be valamit, amivel meglepi a piacokat, az elkezdhet hitelességi kérdéseket felvetni – figyelmeztetett Annenkov.