Minden négy kkv közül három beruházásra készül

Bosch, Miskolc
Miskolc, 2017. október 5. Dolgozók a Robert Bosch Power Tool Kft. és Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. miskolci üzemében 2017. október 5-én. Ezen a napon avatták fel a Bosch összesen mintegy 290 millió forint kormányzati támogatással megvalósuló miskolci tanműhelyfejlesztéseit a borsodi megyeszékhelyen lévő vállalat 15. születésnapján. MTI Fotó: Vajda János
Vágólapra másolva!
2007 óta nem akartak ennyien fejleszteni a magyar cégek közül, jelenleg ugyanis a kkv-k 75 százaléka készül valamilyen beruházásra. A középvállalkozásoknál még ennél is erősebb a szándék, mivel közülük 10-ből 9 cég tervez fejleszteni – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. A célokat tekintve jelenleg a termelő beruházások állnak a középpontban, ugyanis a gépek, berendezések korszerűsítésére készülnek a legtöbben, megelőzve az informatikai és gépjárműpark fejlesztéseket.
Vágólapra másolva!

A KSH legfrissebb adata szerint a nemzetgazdasági beruházások volumene az első negyedévben 17 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakának eredményét. A hazai vállalkozások egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index felmérés eredménye szerint a folytatásban is dinamikus bővülésre számíthatunk, mivel tovább nőtt a cégek beruházási hajlandósága. „Jelenleg a kkv-k 74 százaléka tervez valamilyen fejlesztést az előttünk álló egy évben, ami óriási előrelépés a tavaly év eleji 41 százalékhoz képest."

– hangsúlyozta Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A kutatás rávilágít arra is, hogy egyre nagyobb szükségét érzik a cégek a termelést elősegítő beruházásoknak. Ezt mutatja, hogy egyedül a gépek, berendezések korszerűsítését tervező vállalkozások aránya nőtt – 35 százalékról 40 százalékra –, ami az index történetében a második legmagasabb érték. Ezt követően informatikai fejlesztésekre fókuszálnak a legtöbben (34 százalék), míg az autóflotta cseréjére vagy fejlesztésére a cégek 24 százaléka készül.

Nagyítóval kell keresni azt a céget, amely nem kíván beruházni mostanában Forrás: MTI/Vajda János

A különböző méretű cégek esetében elmondható, hogy a mérettel párhuzamosan a beruházási szándék is egyre erősebb. Míg a mikrovállalkozások 68 százaléka és a kisvállalkozások 77 százaléka tervez fejleszteni, addig

a középvállalkozásoknál igazi beruházási boom várható, ugyanis közülük 10-ből 9 cég tervez fejleszteni.

A megnövekedett beruházási szándék minden szektorban és árbevétel-kategóriában tetten érhető. Jelenleg a mezőgazdaságban (85 százalék) és az iparban (82 százalék) számíthatunk leginkább fejlesztésekre, tőlük nem sokkal lemaradva a szolgáltató szektor található (75 százalék), míg a kereskedelem az átlagnál alacsonyabb arányban tervez beruházni (63 százalék).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!