Miközben a közvélemény a legtöbbször csak a bitcoin nevéhez köti a virtuális fizetőeszközök terepét, kevesebben figyelnek föl rá, hogy az elmúlt időszakban hatalmasra nőtt a frissen kibocsátott kritpvaluták száma. Ennek oka, hogy
a startupok úgy is vonhatnak be tőkét, hogy kezdeti nyilvános részvénykibocsátás (IPO) helyett nyilvános kriptovaluta kibocsátást (ICO) hajtanak végre.
Ha egy befektető ilyen virtuális fizetőeszközt vásárol, azzal nem szerez részesedést a cégben (ellentétben a részvénnyel), viszont ha a vállalatnak jól megy, hatalmasat lehet szakítani. Ráadásul az ICO azért is lehet vonzó, mert sokkal olcsóbb lehet kriptovalutát venni, a potenciális hozam pedig igen jelentős is lehet – írja a CNBC.
Ezen a ponton érhető tetten a mostani buborék, mivel az elmúlt időszakban szinte felrobbant az ICO piac. A vállalatok összesen 3,8 milliárd dollárt vontak be tavaly ilyen üzleteken keresztül,
de idén eddig ez az összeg már 11,9 milliárdra emelkedett
– derül ki a CoinSchedule adataiból.
Mindazonáltal több száz olyan projekt van, amely mára simán bedőlt, mivel vagy csalás volt mögötte, vagy abszolút komolytalan volt, vagy semmi nem lett a cég által fejlesztett termékből. Dead Coins néven külön weboldal is van arra, hogy követni lehessen a bedőlt kriptovalutákat. Eddig összesen több mint 800 ilyen virtuális fizetőeszköz nevezhető „halottnak", ami azt jelenti, hogy az adott kriptovaluta értéke nem éri el az 1 centet sem.
Mindeközben a legnagyobb kriptovalutának számító bitcoin is kemény évet tudhat maga mögött.
A bitcoin ára ugyanis durván 70 százalékot szakadt a tavaly megütött 20 ezer dolláros rekordárfolyamhoz képest.
Az internetbuborékkal való összevetés azért sem teljesen alaptalan, mert amit most látunk, egészen hasonlít ahhoz, amikor 2000-ben a legnagyobb technológiai indexnek számító Nasdaq beszakadt, majd magával rántotta a kisebb vállalatokat is.
Manapság pedig még az is bonyolítja a helyzetet, hogy az egész ICO piac nagyon kockázatos és elég nehezen átlátható, vagyis súlyos csalásokra is lehetőséget ad. Mindazonáltal még mindig nagyon sok olyan startup vállalat van, amely a tőzsdére lépés helyett inkább a kriptovaluta kibocsátást választja.
Noha a virtuális fizetőeszközök igen nagy nyomás alatt vannak, vannak olyan optimisták, akik szerint a szabályozások növekvő hatékonysága mellett egyre bővülni fog a piaci részvétel. Arthur Hayes, a BitMEX nevű kriptovaluta-tőzsde vezetője pedig a napokban úgy nyilatkozott,
szerinte a bitcoin az idei év végére elérheti az 50 ezer dolláros árfolyamot is.
Közép-európai idő szerint kedden kora délután a bitcoin 3 százalék fölötti erősödéssel a 6570 dolláron állt.