A májusi csúcshoz képest nagyjából 10 százalékot esett a Bloomberg nyersanyagindexe, ahogy a piacok egyre idegesebbek azzal kapcsolatban, hogy a globális kereskedelmi háború elkaszálja a világgazdasági növekedést. Ez ugyanis visszafoghatja a keresletet szinte minden területen, az alumíniumtól a szójababig. A trendet jól érzékelteti, hogy még a hagyományosan menedékeszközként működő arany árfolyama is gyengült, ahogy az amerikai dollár erősödött, az USA jegybankja pedig folyamatosan kamatot emel.
Mindez azt eredményezte, hogy a Bloomberg nyersanyagmutatója (Bloomberg Commodity Index) mára a „túladott" kategóriájába került. Ha egy eszközosztály eléri ezt a szintet, akkor általában elég olcsóvá válik ahhoz, hogy újra megjelenjenek a vevők, vagyis várható az újabb emelkedési hullám.
A nyersanyagok terepén azonban ez máshogy alakulhat, és sokak szerint még tovább folytatódhat a zuhanás
– mondta a Bloombergnek Gary Christie, az ottawai Trading Research észak-amerikai kutatási vezetője.
A süllyedés akkor kapott igazi lendültet, amikor az index július 11-én lecsúszott az emelkedő trendvonal alá, és ezzel még tovább fűtötte az eladást. A technikai elemzések szerint pedig egyelőre nincs jele a fordulatnak, vagyis a csökkenés még tovább fokozódhat – tette hozzá Christie.
Az egyik legfontosabb nyersanyag, amely előrevetítheti a globális növekedés alakulását, a réz. Itt az árfolyam még július elején ért el egy olyan mélységet, amely után az elemzők széles körben azt gondolták, hogy most már jönnie kell a fölpattanásnak. Ez azonban nem következett be, és a fém nagyjából 9 százalékot esett ebben a hónapban.
A fém egyébként szinte folyamatosan esik a június elején elért csúcshoz képest,
amikor sok befektető zárta az emelkedésre felvett pozícióit, és inkább a csökkenésre kezdett fogadni. Ez július első felében már azt eredményezte, hogy a csökkenésre kötött fogadások száma felülmúlta az erődösére felvett pozíciókét, amire 2016 októbere óta nem volt példa.
Noha a fentiekből adódhatnak rövid idejű fölpattanások, ahogy a befektetők igyekeznek fedezni a short pozícióikat, azonban az elemzők többsége egyetért abban, hogy a mostani negyedév során továbbra is negatív nyomás alatt lesz a réz árfolyama.
Jelenleg minden fém túladottnak számít, és nem láthatók a talpra állás jelei – foglalta össze a helyzetet Christie. Egyelőre az energiaszektor az egyetlen igazán pozitív szereplő, ahogy az olajárak egyre inkább emelkednek.
A nyersolaj azonban nincs teljesen egyedül. A magas minőségű vasérc ugyanis szintén speciális kilátásokkal rendelkezik, főleg ahogy Kína igyekszik visszaszorítani a károsanyag-kibocsátást és a légszennyezettséget. Ennek eredményeként a vasérc árfolyama akár a tonnánkénti 100 dolláros árfolyamot is elérheti, ha Kína még tovább fokozza az erőfeszítését – mondják a Wood Mackenzie elemzői.
Miután márciusban beszakadt,
a magas minőségű vasérc minden egyes hónapban emelkedni tudott napjainkig, és ezen a héten már a tonnánkénti 91 dollárt is elérte.
Ezzel pedig úgy is pozitív tartományban tudott maradni a fém, hogy egyre inkább fokozódnak a kereskedelmi konfliktusok.
Az olaj és a vasérc azonban erős kivételnek számítanak. Már csak azét is, mert például a fémeken kívül az agrárnyersanyagok a leginkább sújtott árupiaci termékek között vannak. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború következtében pedig
akár 51 százalékkal nőhetnek a szójababkészletek a múlt hónapban vártakhoz képest
– derül ki az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium elemzéséből. A szójabab egyébként központi szerepet tölt be a vámháborúban, ahogy Kína visszavágott az amerikai kezdő lépések után. A nyersanyag az elmúlt negyedévben 16 százalékot gyengült, ami a legnagyobb szakadás 2006 óta –az elemzők szerint pedig még további esések jöhetnek.